Hanoy Universitetində Azərbaycan-Vyetnam strateji tərəfdaşlığına həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
Hanoy Universitetində 2025-ci ildə Azərbaycan-Vyetnam strateji tərəfdaşlığının qurulmasına həsr olunmuş “2025-ci ildə strateji tərəfdaşlığın qurulması və Ümummilli Liderlərin rolu” mövzusunda tədbir və film nümayişi keçirilmişdir.
Tədbirdə Vyetnamın dövlət və hökumət qurumlarının nümayəndələri, Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının üzvləri, Hanoy Universitetinin tələbə-müəllim kollektivi, əvvəllər Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunlar, media nümayəndələri, Qazaxıstan və Türkiyənin Vyetnamdakı səfirləri iştirak etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən səfir Şövqi Mehdizadə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama və Vyetnam lideri Ho Şi Minin 1959-cu ildə Bakıya tarixi səfərləri ilə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin əsasının qoyulduğunu bildirmişdir. Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın 2025-ci ilin may ayında Azərbaycana dövlət səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə tarixi görüşləri nəticəsində bu münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi qeyd olunaraq, xalqlarımız arasında tarixi münasibətlərin qurulması və inkişafında ümummilli liderlərin rolu barədə ətraflı məlumat verilmiş və hazırda bu münasibətlərin iki ölkənin liderləri tərəfindən uğurla inkişaf etdirildiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Qazaxıstanın Vyetnamdakı səfiri Kanat Tumış çıxış edərək xalqlarımız arasında sovetlər dövründən yaranan tarixi münasibətlər barədə danışmış, türk dövlətlərinin Vyetnamla əlaqəsinin günü-gündən gücləndiyini qeyd etmişdir.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama, Vyetnam lideri Ho Şi Minin 1959-cu ildə Bakıya və Alma-Ataya, Prezident İlham Əliyevin 2014-cü ildə Vyetnama və Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın cari ildə Azərbaycana səfərlərini özündə əks etdirən video-çarx göstərilmişdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1983-cü ildə sovet nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi Vyetnama tarixi səfərinə həsr olunmuş "Vyetnam səfəri" filminin Vyetnam dilində ilk dəfə təqdimatı keçirilmiş və tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.
Tədbir zamanı, həmçinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin portretinin müəllifi, tanınmış rəssam xanım Van Duong Thanha Səfirliyin təşəkkür sertifikatı təqdim olunmuşdur.

Azerbaijan-Vietnam strategic partnership was commemorated
An event and film screening on the theme “Establishment of Strategic Partnership 2025 and Role of National Leaders” dedicated to the establishment of Azerbaijan-Vietnam strategic partnership in 2025 was held at Hanoi University.
The event was attended by representatives of state and government agencies of Vietnam, members of the Vietnam-Azerbaijan Friendship Association, students and faculty of Hanoi University, Vietnamese graduates who previously studied in Azerbaijan, media representatives, and ambassadors of Kazakhstan and Türkiye to Vietnam.
Speaking at the event, Ambassador Shovgi Mehdizada noted that the foundation of friendly relations between our countries was laid with the historic visits of National Leader Heydar Aliyev to Vietnam in 1983 and Vietnamese leader Ho Chi Minh to Baku in 1959. It was noted that as a result of the historic meeting of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, To Lam, with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, during his state visit to Azerbaijan in May 2025, these relations have been elevated to the level of strategic partnership, detailed information was provided on the role of national leaders in the establishment and development of historical relations between our peoples, and it was brought to the attention that these relations are currently being successfully developed by the leaders of the two countries.
The Ambassador of Kazakhstan to Vietnam, Kanat Tumysh, spoke about the historical relations between our peoples that have arisen since the Soviet era, and noted that the relations of the Turkic states with Vietnam are strengthening day by day.
Then, a video clip was shown reflecting the visits of the National Leader Heydar Aliyev to Vietnam in 1983, Vietnamese leader Ho Chi Minh to Baku and Alma-Ata in 1959, President Ilham Aliyev to Vietnam in 2014, and the visit of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, To Lam, to Azerbaijan this year.
Historical archive photo and video materials dedicated to Ho Chi Minh's visit to Baku and Almaty in 1959 was met with great interest by the participants.
The film "Vietnam Visit", dedicated to the historic visit of National Leader Heydar Aliyev to Vietnam in 1983 as the head of the Soviet delegation, was presented for the first time in Vietnamese and was met with great interest by the event participants.
During the event, a certificate of gratitude from the Embassy was also presented to the author of the portrait of the National Leader Heydar Aliyev, a well-known artist, Ms. Van Duong Thanh.