Vyetnamın Halonq Universitetində “Azərbaycan mətbəxi günü” keçirilib
Vyetnamın Quanq Nin vilayətində yerləşən Halonq Universitetində Azərbaycanın Vyetnamdakı səfirliyinin ali təhsil ocağı ilə əməkdaşlığı nəticəsində “Azərbaycan mətbəxi günü” keçirilib.
Azərbaycan mədəniyyətinin, xüsusilə də zəngin kulinariya irsinin tanıdılması baxımından əhəmiyyət daşıyan tədbirdə Qazaxıstan və Türkiyənin Vyetnamdakı səfirləri, Pakistanın Vyetnamda kulinariya sahəsində fəaliyyət göstərən iş adamlarının, Quanq Nin vilayətinin rəhbər və struktur nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Halonq Universitetinin rektoru Nquyen Duk Tiep Azərbaycan və Vyetnam mədəniyyətinin zənginliyi, kulinariya ənənələrimizin xalqımızın ruhunu və həyat tərzini əks etdirməsi haqqında danışıb, birgə təşəbbüsün gələcəkdə genişmiqyaslı akademik, dil, turizm və “Halal” sənayesi sahələrində əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacağına inamını ifadə edib.
Azərbaycan səfiri Şövqi Mehdizadə xalqlarımızın liderləri tərəfindən əsası qoyulmuş tarixi dostluq haqqında danışaraq, bu kimi təşəbbüslərin ölkələrimiz arasında regionlararası və universitetlərarası əməkdaşlığın gücləndirilməsinə, xalqlarımızın zəngin mətbəxi haqqında bilik və bacarıqların mübadiləsinə, həmçinin gələcəkdə daha böyükmiqyaslı mədəni və tədris layihələrinin həyata keçirilməsinə təkan verəcəyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, “Azərbaycan mətbəxi günü” Azərbaycan və Vyetnam xalqlarının qarşılıqlı anlayışını, dostluğunu və mədəni əməkdaşlığını daha da möhkəmləndirən önəmli platforma yaradıb. Bu cür tədbirlər iki ölkə arasında akademik, turizm və iqtisadi sahələrdə əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacaq, habelə Halonq Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlığına töhfə verəcək.
Universitet rəhbərliyi 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək növbəti Vyetnam günlərinə dəvət edilib, Quanq Nin bölgəsinin və zəngin Vyetnam mətbəxinin Bakıda təqdimatı təklif olunub.
Dünya Barbekü Assosiasiyasının vitse-prezidenti, Dünya Aşpazlar Assosiasiyasının rəsmi hakimi Sahib David İsrafilov Azərbaycan mətbəxinin təqdimatını edib. O, barbekü müsabiqəsində tələbələrə Azərbaycan üslubunda yemək hazırlanmasını göstərib, aşpazlıq üzrə beynəlxalq ekspertlərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq imkanı yaradıb.
Sonda qaliblərə diplomlar təqdim olunub. Universitetə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama və Vyetnamın birinci Prezidenti Ho Şi Minin 1959-cu ildə Azərbaycana tarixi səfərlərini əks etdirən şəkillər və Azərbaycan xalçası hədiyyə edilib.
Tədbir “Halal” sənayesi haqqında məlumatların paylaşılması, turizm ixtisasının tədris keyfiyyətinin artırılması və beynəlxalq mədəniyyətlərarası mübadilənin gücləndirilməsi baxımından da mühüm rol oynayıb.
Qeyd edək ki, Halonq Universiteti UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil olan Halonq buxtası kimi dünyanın ən populyar turizm məntəqələrindən birində yerləşir.

"Azerbaijan Culinary Day" held at Ha Long University in Vietnam
The "Azerbaijan Culinary Day" was held at Ha Long University in Quang Ninh province, Vietnam, as a result of cooperation between the Azerbaijani Embassy in Vietnam and a higher education institution.
The event, which is important in terms of promoting Azerbaijani culture, especially its rich culinary heritage, was attended by the ambassadors of Kazakhstan and Türkiye to Vietnam, Pakistani businessmen operating in the culinary field in Vietnam, leaders and representatives of Quang Ninh province, and other guests.
Rector of Ha Long University Dr. Nguyen Duc Tiep spoke about the richness of Azerbaijani and Vietnamese culture, the way our culinary traditions reflect the spirit and lifestyle of our people, and expressed his belief that the joint initiative will open new opportunities for large-scale cooperation in the academic, language, tourism, and "Halal" industry fields in the future.
Azerbaijani Ambassador Shovgi Mehdizada, speaking about the historical friendship established by the leaders of our peoples, emphasized that such initiatives will give impetus to strengthening interregional and interuniversity cooperation between our countries, exchanging knowledge and skills about the rich cuisine of our peoples, as well as implementing larger-scale cultural and educational projects in the future. He noted that the “Azerbaijan Culinary Day” has created an important platform that further strengthens mutual understanding, friendship and cultural cooperation between the peoples of Azerbaijan and Vietnam. Such events will open up new opportunities for cooperation in the academic, tourism and economic spheres between the two countries, as well as contribute to the international cooperation of Ha Long University.
Leadership of the university was invited to the next Vietnam Days to be held in Baku in 2026, and it was proposed to present the Quang Ninh region and the rich Vietnamese cuisine in Baku.
Sahib-David Israfilov, Vice President of the World Barbecue Association, official judge of the World Chefs Association, presented Azerbaijani cuisine. He showed students how to prepare Azerbaijani-style food at the barbecue competition and created an opportunity to exchange experiences with international culinary experts.
At the end, the winners were presented with diplomas. The university was presented with pictures reflecting the historical visits of the National Leader Heydar Aliyev to Vietnam in 1983 and the first President of Vietnam, Ho Chi Minh, to Azerbaijan in 1959, and an Azerbaijani carpet.
The event also played an important role in sharing information about the “Halal” industry, improving the quality of education in the tourism specialty, and strengthening international intercultural exchange.
It should be noted that Ha Long University is located in one of the most popular tourist destinations in the world, such as Ha Long Bay, which is included in the UNESCO World Heritage List.