Azərbaycan 13-cü Beynəlxalq Kulinariya Mədəniyyəti Festivalında təmsil olunmuşdur
22-23 noyabr 2025-ci il tarixində Vyetnamın Xarici İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Hanoy şəhərində keçirilmiş sayca 13-cü “Beynəlxalq Kulinariya Mədəniyyəti Festivalı” adlı xeyriyyə yarmarkasında Səfirliyimiz iştirak etmişdir.
Festivalın açılış mərasimində Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın həyat yoldaşı xanım No Fon Li, dövlət və hökumət rəsmiləri, Vyetnamda akkreditə olunmuş çoxsaylı diplomatik missiya rəhbərləri, bölgələrin təmsilçiləri, habelə qeyri-hökumət təşkilatları və KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Festival zamanı ölkəmizə aid milli suvenirlər, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama və Vyetnam lideri Ho Şi Minin 1959-cu ildə Bakıya tarixi səfərlərini, həmçinin Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın bu ilin may ayında Bakıya dövlət səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünü özündə əks etdirən portretlər və digər təbliğat materialları nümayiş etdirilmiş, iştirakçılara və qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin ləziz nümunələri (qutab, dolma, plov, müxtəlif növ kabablar və Azərbaycan çayı) təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Səfirlik tərəfindən Vyetnama dəvət edilmiş beynəlxalq kulinariya sahəsində tanınmış aşpaz, Dünya Barbekü Assosiasiyasının (WBQA) vitse-prezidenti, Dünya Aşpazlar Assosiasiyasının (WACS) rəsmi hakimi, həmyerlimiz Sahib-David İsrafilov tərəfindən müxtəlif növ milli yeməklər qonaqlara təqdim olunmuşdur. Festival zamanı yerli sakinlər və xarici turistlər tərəfindən ən çox ziyarət olunan Azərbaycan pavilyonu olmuşdur.
Digər tədbirlər zamanı olduğu kimi, bu festivalda da Səfirliyin tərəfdaşı qismində Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci çıxış etmiş, Kollecin tələbələri ölkəmizin pavilyonunda köməklik göstərmişlər.

Azerbaijan represented at the 13th International Culinary Culture Festival
Embassy of Azerbaijan in Vietnam participated in the 13th "International Culinary Culture Festival" charity fair held in Hanoi on November 22-23, 2025, organized by the Ministry of Foreign Affairs of Vietnam.
The opening ceremony of the festival was attended by Mrs. Ngo Phuong Ly, spouse of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, To Lam, state and government officials, numerous heads of diplomatic missions accredited in Vietnam, representatives of regions, as well as representatives of non-governmental organizations and the media.
During the festival, national souvenirs of Azerbaijan, portraits reflecting the historical visits of National Leader Heydar Aliyev to Vietnam in 1983 and Vietnamese leader Ho Chi Minh to Baku in 1959, as well as the meeting of General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam To Lam with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev during his state visit to Baku in May of this year, and other promotional materials were exhibited, and delicious samples of Azerbaijani cuisine (gutab, dolma, pilaf, various types of kebabs and Azerbaijani tea) were presented to the participants and guests.
At the event, various types of national dishes were presented to the guests by our compatriot Sahib-David Israfilov, a well-known chef in the international culinary field, Vice President of the World Barbecue Association (WBQA), official judge of the World Association of Chefs Societies (WACS). During the festival, the Azerbaijani pavilion was the most visited by local residents and foreign tourists.
As during other events, the Hanoi College of Commerce and Tourism partnered with the Embassy in this festival, and the students of the College assisted in the pavilion of our country.