Vyetnam Sosialist Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab Lıonq Kıonqa
Vyetnam Sosialist Respublikasının müstəqilliyinin 80-ci ildönümü münasibətilə Sizi və Sizin simanızda dost Vyetnam xalqını öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik edir və ən xoş arzularımı çatdırıram.
Böyük inkişaf yolu keçmiş Vyetnam bu gün bütün sahələrdə sanballı nailiyyətlər əldə etmiş və uğurlara imza atmışdır.
Xoş ənənələrə əsaslanan Azərbaycan-Vyetnam əlaqələrinin inkişaf səviyyəsi məmnunluq doğurur. May ayında Vyetnam Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi cənab To Lamın Azərbaycana dövlət səfəri ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Səfər çərçivəsində bir sıra istiqamətlər üzrə imzalanmış sənədlər, xüsusilə də “Azərbaycan Respublikası ilə Vyetnam Sosialist Respublikası arasında Strateji Tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyanat” Azərbaycan-Vyetnam əlaqələrini daha yüksək pilləyə qaldırdı.
Hazırda ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, ticarət, mədəniyyət, təhsil, energetika, nəqliyyat və digər sahələr üzrə böyük əməkdaşlıq potensialı mövcuddur. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı etimad və dəstəyə əsaslanan səmərəli əməkdaşlığımızı xüsusi qeyd etmək istərdim. Biz sağlam təməllər üzərində qurulmuş dövlətlərarası əlaqələrimizi bundan sonra da inkişaf etdirmək əzmindəyik.
Əminəm ki, dost xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq Azərbaycan ilə Vyetnam arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsi istiqamətində birgə səylərimizi bundan sonra da uğurla davam etdirəcəyik.
Bu əlamətdar gündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə müvəffəqiyyətlər, dost Vyetnam xalqına daim əmin-amanlıq və rifah diləyirəm.

To His Excellency Mr. Luong Cuong, President of the Socialist Republic of Vietnam
On behalf of myself and the people of Azerbaijan, I extend to you, and through you to the friendly people of Vietnam, our heartfelt congratulations and best wishes on the occasion of the 80th anniversary of the independence of the Socialist Republic of Vietnam.
Having undergone a remarkable development, today, Vietnam has made significant strides and successes in all areas.
The level of development of Azerbaijani-Vietnamese relations based on good traditions is gratifying. The state visit of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, Mr. To Lam, to Azerbaijan in May is of particular importance in terms of the development of our bilateral relations. The documents signed in a number of spheres as part of the visit, particularly the “Joint Statement on the Establishment of a Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Socialist Republic of Vietnam”, have elevated Azerbaijani-Vietnamese relations to a higher level.
Currently, there is a great potential for cooperation between our countries in the fields of economy, trade, culture, education, energy, transport and other areas. I would like to specially note our fruitful cooperation within international organizations based on mutual trust and support. We are determined to further develop our interstate relations built on solid foundations.
I am confident that we will successfully continue our joint efforts to enhance relations between Azerbaijan and Vietnam, and to further expand our bilateral and multilateral cooperation in line with the interests of our friendly peoples.
On this remarkable day, I wish you robust health, happiness, success in your endeavors, and lasting peace and prosperity to the friendly people of Vietnam.