Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Beynəlxalq Vesak Günü Şurasının prezidenti Prah Brahmapundit ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov mayın 6-da Vyetnama səfəri çərçivəsində Beynəlxalq Vesak Günü Şurasının prezidenti Prah Brahmapundit ilə görüşüb.
Görüş zamanı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə tolerantlıq mühitinin möhkəmləndirildiyi, bu sahənin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətinə çevrildiyi diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, dini icmaların sülh və həmrəylik şəraitində birgə yaşadığı Azərbaycan dini, irqi zəmində ayrı-seçkiliyin, antisemitizmin heç vaxt qeydə alınmadığı nadir ölkələrdəndir. Dərin tarixi köklərə dayanan və bu günə qədər inkişaf edərək cəmiyyətin gündəlik həyat tərzinə çevrilmiş birgəyaşayış mühiti ölkəmizdə multikulturalizmin ictimai əsasını təşkil edir. R.Məmmədov, həmçinin Dövlət Komitəsinin dini konfessiyalarla qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı, dini qurumların fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətindəki gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Görüşdə, eyni zamanda, dünya miqyasında dinlərin mahiyyətinin və humanist dəyərlərinin insanlara doğru şəkildə çatdırılmasının, müxtəlif dinlərə mənsub insanlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin və qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinin önəmi vurğulanıb.

Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of Azerbaijan Ramin Mammadov met with President of the International Council for the Day of Vesak Phra Brahmapundit
On May 6, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of Azerbaijan Ramin Mammadov met with Phra Brahmapundit, President of the International Council for the Day of Vesak, as part of his visit to Vietnam.
During the meeting, it was noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, the atmosphere of tolerance has been strengthened in our country, and this area has become a priority direction of state policy. It was noted that Azerbaijan, where religious communities live together in peace and solidarity, is one of the rare countries where discrimination on religious and racial grounds and anti-Semitism have never been recorded. The atmosphere of coexistence, which has deep historical roots and has developed to this day and become a daily way of life of society, constitutes the social basis of multiculturalism in our country. Ramin Mammadov also provided information on the work carried out by the State Committee to develop mutual cooperation with religious confessions and support the activities of religious organizations.
At the same time, the importance of correctly conveying the essence of religions and humanistic values to people on a global scale, expanding cooperation between people of different religions, and strengthening mutual trust was emphasized at the meeting.