Hanoyda təntənəli Novruz bayramı şənliyi keçirilib
19 mart tarixində Hanoy Ticarət və Turizm Kollecində Azərbaycan və Qazaxıstanın Vyetnamdakı səfirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə ilk dəfə paytaxt Hanoyda təntənəli Novruz bayramı şənliyi keçirilib. Bayram şənliyində Vyetnamın dövlət və hökumət strukturlarının nümayəndələri, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimləri, iş adamları, Avstraliya, Kanada, Ukrayna, Panama, Kamboca və Fələstinin Vyetnamdakı səfirləri, diplomatik missiya təmsilçiləri, Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının üzvləri, əvvəllər Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunlar, KİV nümayəndələri və bu ölkədə yaşayan həmyerlilərimiz iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində səfir Şövqi Mehdizadə bayram münasibətilə öz təbriklərini çatdıraraq Novruzun xalqımızın çoxəsrlik tarixində özünəməxsus yeri olduğunu, hər il dünya azərbaycanlıları tərəfindən böyük coşqu ilə qeyd olunduğunu, həmçinin bu bayramın Vyetnamın Yeni il bayramı "Tet"lə bir çox oxşar xüsusiyyətlərinin olduğunu bildirib. Səfir 2024-cü ilin Vyetnamın ilk Prezidenti Ho Şi Minin Azərbaycan və Qazaxıstana səfərinin 65 illiyi ilə əlaqədar əlamətdar il olduğunu vurğulayaraq sözügedən səfərin xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin qurulmasında xüsusi önəmə malik olduğunu qeyd edib.
Qazaxıstanın Vyetnamdakı səfiri Kanat Tumış, Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinin rektoru Trin Ti Tu Ha və Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının fəxri sədri Nqiem Vu Xay öz növbələrində bayram təbriklərini çatdıraraq bu tədbirin Azərbaycan, Qazaxıstan və Vyetnam arasında mədəni və diplomatik əlaqələrin təşviqi, eləcə də ənənəvi dostluq münasibətlərinin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyəti olduğunu vurğuladılar.
Tədbirə xüsusi qonaq qismində dəvət olunmuş əslən azərbaycanlı aşpaz, Dünya Barbekü Assosiasiyasının nümayəndəsi David İsrafilov tərəfindən Azərbaycan mətbəxinin ləziz nümunələrinin təqdimatı keçirilib. Qonaqlar milli mətbəximizin ləziz təamlarından plov, dolma və kababların dadına baxıblar. Eyni zamanda, qonaqlara müxtəlif növ Novruz şirniyyatları və səməni ilə bəzədilmiş xonçalar təqdim olunub, habelə Novruz bayramı və Azərbaycanın turizm potensialı haqqında videoçarxlar və xalqımızın mədəniyyətini özündə əks etdirən milli geyimlər nümayiş olunub.
Daha sonra tədbir mədəni proqramla davam edib. Vyetnamda yaşayan soydaşımız Sevinc Orucovanın, vyetnamlı məzunların və Kollec tələbələrinin ifasında Azərbaycan və Vyetnam mahnıları səsləndirilib, Novruz tonqalı alovlandırılıb, qonaqlar şən musiqi sədaları altında rəqs ediblər.

Novruz holiday was celebrated in Hanoi
On March 19, Novruz holiday celebration was held in Hanoi, for the first time jointly organized by the embassies of Azerbaijan and Kazakhstan in Vietnam at the Hanoi College of Commerce and Tourism. Representatives of state and government structures of Vietnam, cultural and public figures, businessmen, ambassadors of Australia, Canada, Ukraine, Panama, Cambodia and Palestine in Vietnam, diplomatic mission representatives, members of the Vietnam-Azerbaijan Friendship Association, Vietnamese graduates who studied in Azerbaijan, media representatives, and Azerbaijanis living in Vietnam attended the event.
At the beginning of the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Vietnam, Shovgi Mehdizada conveyed his congratulations on the occasion of the holiday and said that Novruz has a special place in the centuries-old history of Azerbaijani nation, that it is celebrated with great enthusiasm by world Azerbaijanis every year, and that this holiday has many similar features to the Vietnamese New Year holiday "Tet". The Ambassador emphasized that 2024 is a significant year in connection with the 65th anniversary of the visit of Ho Chi Minh, the first President of Vietnam to Azerbaijan and Kazakhstan, and noted that the mentioned visit was of special importance in establishing friendly relations between our peoples.
Ambassador of Kazakhstan to Vietnam Kanat Tumysh, Rector of Hanoi College of Commerce and Tourism Trinh Thi Thu Ha and Honorary Chairman of the Vietnam-Azerbaijan Friendship Association Nghiem Vu Khai, in their turn, conveyed holiday greetings and said that this event promotes cultural and diplomatic relations between Azerbaijan, Kazakhstan and Vietnam, as well as traditional friendship, also that it is of great importance in terms of the development of relations between these 3 countries.
A presentation of delicious samples of Azerbaijani cuisine was held by David Israfilov, an Azerbaijani chef and representative of the World Barbecue Association, who was invited to the event as a special guest. The guests tasted the delicious dishes of Azerbaijani national cuisine, such as pilaf, dolma and kebabs. At the same time, the guests were presented various types of Novruz sweets and khonchas decorated with samani (green sprouting wheat), as well as videos about Novruz holiday and the tourism potential of Azerbaijan, and national Azerbaijani costumes reflecting the culture of Azerbaijan were shown.