Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə bağlı bəyanatı
Bu gün, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və ərazilərimizin işğalı dövründə azərbaycanlı mülki əhaliyə qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımından 32 il ötür.
Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti Azərbaycan ərazilərinin işğalı zamanı Bağanis Ayrım, Cəmilli, Kərkicahan, Meşəli, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı və s. daxil olmaqla yaşayış məntəqələrində törədilən insanlıq əleyhinə cinayətlərlə müşayiət olunub. Bu qəbildən ən dəhşətli qətliamlardan biri Xocalı şəhərinin sakinlərinə qarşı törədilib.
1991-ci ilin oktyabrından etibarən mühasirəyə alınan və avtomobil əlaqəsi kəsilmiş, 1992-ci ilin yanvarından isə enerji təchizatı dayandırılmış Xocalı şəhəri 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının yardımı ilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən kütləvi artilleriyadan atəşə tutularaq işğal edildi.
İşğal nəticəsində 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca daxil olmaqla, 613 nəfər xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirdi. Əsir və girov götürülərək amansız işgəncələrə məruz qalan 1275 nəfərdən 68 qadın və 26 uşaq daxil olmaqla, 150 nəfərin taleyi bu günədək naməlum olaraq qalır.
Heç bir hərbi zərurət olmadan dinc azərbaycanlıların yaşadığı Xocalı şəhərinə ağır hərbi texnikanın tətbiqi, mülki əhaliyə qarşı törədilmiş vəhşiliklərə dair istintaq materialları, şahidlərin ifadələri, habelə Ermənistanın Xocalı soyqırımı zamanı müdafiə naziri olmuş sabiq prezidenti Serj Sarkisyanın “Xocalıdan öncə azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdır. Biz bu stereotipi sındırdıq” etirafı, törədilmiş qətliamın təsadüfi olaraq deyil, məhz soyqırımı cinayəti kimi Ermənistan tərəfindən öncədən planlaşdırılaraq bu ölkənin tabeliyində olan qüvvələr tərəfindən icra olunduğuna dair heç bir şübhə doğurmur.
Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı törətdiyi digər insanlıq əleyhinə cinayətlər kimi Xocalı soyqırımı da beynəlxalq humanitar hüququn, insan hüquqları hüququnun, o cümlədən Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiyaların kobud şəkildə pozulmasıdır.
Ermənistanın törədilən insanlıq əleyhinə cinayətlərə görə cəzasızlığına son qoyulmaması, bu ölkənin mövcud təcrübəsini davam etdirərək 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı hərbi əməliyyatların getdiyi ərazilərdən uzaqda, Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi bölgələrdəki əhaliyə qarşı müharibə cinayətlərini törətməsinə gətirib çıxardı. Bu bir daha soyqırımı kimi universal yurisdiksiyanın tətbiq dairəsində olan insanlıq əleyhinə cinayətlərin təqsirkarlarının məsuliyyətə cəlb olunmamasının ağır nəticələrini göstərir.
Bu baxımdan, cinayətkarların cəzasızlığına son qoyulması istiqamətində milli, o cümlədən beynəlxalq səviyyədə görülən tədbirlərin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənməsi, habelə bu sahədə əməkdaşlıq müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Bu il ilk dəfə Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümündə bütün Azərbaycan ərazilərində, o cümlədən hər bir azərbaycanlının mənəvi zərbə və sağalmaz yarası olan Xocalı şəhərində üçrəngli bayrağımız dalğalanır.
Xocalının azad olunması gücümüzü və birliyimizi təcəssüm etdirdiyi kimi, Xocalı soyqırımı qurbanlarına vəfa borcudur.
Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfi inanır ki, milli səviyyədə, eləcə də mövcud beynəlxalq hüquq çərçivəsində görülən davamlı tədbirlər cəzasızlığa son qoyulmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı törədilmiş ağır cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin ədalət məhkəməsi qarşısına çıxarılmasına xidmət edəcək.
Faciənin 32-ci ildönümündə Ermənistanın etnik nifrət və soyqırımı cinayətlərinin, o cümlədən Xocalı soyqırımının günahsız qurbanlarının xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik.
Xocalı soyqırımı zamanı itkin düşmüş şəxslərə həsr olunmuş “13” bədii-sənədli filmi: https://www.youtube.com/watch?v=baEtWrqm2wA&t=1494s&ab_channel=ElcinElxanli

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 32nd anniversary of the Khojaly genocide
Today, it has been 32 years since the Khojaly genocide committed against Azerbaijani civilians during Armenia’s military aggression and occupation of the territories of Azerbaijan.
Armenia’s policy of ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis was carried out along with crimes against humanity in settlements, including Baganis Ayrim, Jamilli, Karkijahan, Meshali, Malibeyli, Gushchular, Garadagli, etc. throughout the occupation of the territories of Azerbaijan. One of the worst atrocities of this kind was committed against Khojaly residents.
On the night of 25-26 February 1992, Khojaly city, which was sieged and whose ground traffic, as well as energy supply was cut off since October 1991 and January 1992 respectively, was occupied by Armenia’s armed forces with the assistance of the former USSR’s 366th Motorized Rifle Regiment following massive artillery shelling.
As a result of the occupation, 613 people, including 63 children, 106 women, 70 elderly citizens were brutally murdered, 8 families were completely wiped out, 130 children lost one of their parents, and 25 children lost both of their parents. The fate of 150 people, including 68 women and 26 children out of 1275 people, who were taken prisoner and hostage as well as cruelly tortured is still unknown.
Use of heavy weaponry without any military necessity against the city of Khojaly where peaceful Azerbaijanis were living, investigative materials on atrocities committed against the civilians, eyewitness testimonials, as well as the confession of Armenia’s then Defense Minister and ex-President, Serzh Sargsyan that “Before Khojaly, the Azerbaijanis thought that ... the Armenians were people who could not raise their hand against the civilian population. We were able to break that [stereotype]” lives no room for doubt that the massacre committed was not an accident, but a deliberate crime of genocide planned by Armenia and carried out by its subordinate forces.
As other crimes against humanity perpetrated by Armenia against Azerbaijanis, Khojaly genocide is also a gross violation of international humanitarian law, human rights law, as well as the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Due to the failure to end the impunity of Armenia for crimes against humanity, this country continued its existing practice and committed war crimes against the population living in regions such as Ganja, Barda, Terter which are located at a considerable distance from military operations during the 44-day Patriotic War. This once again demonstrates the dire consequences of failing to bring those responsible for crimes against humanity such as genocide, which fall under the scope of universal jurisdiction, to justice.
From this perspective, world community’s support for measures taken at the national and international level to end the impunity of criminals, as well as collaboration in this field are critical.
This year for the first time, on the 32nd anniversary of the Khojaly genocide, our tricolor flag is flying over all the territories of Azerbaijan, including the city of Khojaly, which is a mental blowout and an incurable wound for every Azerbaijani.
Liberation of Khojaly embodies our strength and solidarity, thus it is a bond of loyalty to the victims of the Khojaly genocide.
At the same time, Azerbaijan believes that continuing measures taken at the national level and within the framework of current international law will serve to end impunity and bring those responsible for serious crimes committed during Armenia’s aggression against Azerbaijan to justice.
On this 32nd anniversary of the tragedy, we remember with deepest respect and honor the memories of the innocent victims of Armenia’s ethnic hatred and genocidal crimes, including the Khojaly genocide.