Səfir Şövqi Mehdizadə Vyetnamın Ha Zanq əyalətinə səfər edib
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vyetnamın Ha Zanq əyalətinin Bak Me rayonunda inşa edilərək 2018-ci ildə istifadəyə verilmiş ibtidai məktəbdə şagirdlərlə birgə Yeni il (“Tet” - Vyetnamda Yeni il bayramı) bayram şənliyində iştirak və Fond tərəfindən şagirdlərə və məktəbə tədris vasitələri, kompüter və digər bayram hədiyyələrinin təqdim edilməsi məqsədilə səfir Şövqi Mehdizadə bölgəyə səfər etmişdir. Cari ilin 25 yanvar tarixində təşkil olunmuş səfərdə həmçinin Qazaxıstanın Vyetnamdakı səfiri Kanat Tumış və Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Səfər zamanı qarşıdan gələn “Tet” bayramı münasibətilə şagirdlərə müxtəlif yeni il hədiyyələri təqdim edilmiş və Səfirlik tərəfindən yaxın gələcəkdə bir sıra proqram və layihələr vasitəsilə əyalətdə təhsilin inkişafına dəstək üçün fəaliyyətin davam etdiriləcəyi qeyd olunmuşdur.
Eyni zamanda, tanınmış azərbaycanlı aşpaz, Dünya Barbekü Federasiyasının nümayəndəsi David İsrafilov məktəblilərə Azərbaycan mətbəxi ilə bağlı təqdimatla çıxış edərək gələcəkdə Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci ilə birlikdə məktəblilərin kulinariya sahəsində bilik və bacarıqlarının inkişafı məqsədilə layihələrin həyata keçiriləcəyini bildirmişdir.
Səfər çərçivəsində Əyalət Xalq Komitəsinin qərargahında səfirlə Ha Zanq Əyalət Xalq Komitəsinin sədr müavini Hoanq Za Lon arasında görüş keçirilmişdir. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğu və bu xüsusda təmasların davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
Səfir 2024-cü ildə Səfirlik tərəfindən Vyetnamda həyata keçiriləcək layihələr haqqında müqabil tərəfi məlumatlandıraraq ticarət, turizm, xidmət və kənd təsərrüfatı, xüsusilə də kulinariya sahələrində, eyni zamanda Azərbaycanın bölgələri ilə əyalət arasında birbaşa əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini qeyd etmişdir.

The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Vietnam, Shovgi Mehdizada, visited Ha Giang Province of Vietnam in order to participate in the New Year (“Tet” – New Year holiday in Vietnam) celebration together with schoolchildren at the elementary school built in Bac Me district of the Ha Giang Province with the support of the Heydar Aliyev Foundation, and to present teaching equipments, computers and other holiday gifts to the schoolchildren and the school by the Foundation. Kanat Tumysh, Ambassador of the Republic of Kazakhstan to Vietnam and representatives of Hanoi College of Commerce and Tourism also participated in the visit organized on January 25, 2024.
During the visit, New Year's gifts were presented to the schoolchildren on the occasion of the upcoming “Tet” holiday, and it was noted that in the near future, activities will be continued by the Embassy to support the development of education in the province through a number of programs and projects.
At the same time, well-known Azerbaijani chef, representative of the World Barbecue Federation, David Israfilov, gave a presentation about Azerbaijani cuisine to the schoolchildren and said that projects will be implemented in the future together with the Hanoi College of Commerce and Tourism to develop the knowledge and skills of schoolchildren in the field of culinary.
Within the framework of the visit, a meeting was also held between Ambassador S.Mehdizada and Hoang Gia Long, Vice Chairman of the Ha Giang Provincial People's Committee, at the headquarters of the Provincial People's Committee. At the meeting, opinions were exchanged on issues of mutual interest and it was stated that there is a wide potential for cooperation in agriculture, culture, tourism and other fields, and the importance of continuing contacts in this regard was emphasized.
Ambassador S.Mehdizada informed the Vice Chairman about the projects to be implemented by the Embassy in Vietnam in 2024, and noted the importance of establishing direct cooperation relations between the regions of Azerbaijan and the province in the fields of tourism, trade, service and agriculture, especially culinary.