Vietnam - Azerbaijan Food Day - 2023
26 oktyabr 2023-cü il tarixində Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci (Kollec) və Səfirliyin birgə təşkilatçılığı ilə “Azerbaijan – Vietnam Food Day – 2023” tədbiri təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə ekspert qismində məşhur aşpazlar - Dünya Barbekü Assosiasiyasının vitse-prezidenti, əslən azərbaycanlı olan David Sahib İsrafilov (Don David) və Dünya Kulinariya Assosiasiyasının mavrikili hakimi Alan Payen, Vyetnam Milli Turizm İdarəsinin direktor müavini Ha Van Sieu, Vyetnam Aşpazlar Assosiasiyasının Baş katibi Nquyen Xuan Quynh, habelə parlament, media, diplomatik korpus və dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan kulinariyasının Vyetnamda tanıdılması və təbliği məqsədilə keçirilən tədbirdə qonaqlara Azərbaycandan xüsusi olaraq gətirilmiş milli mətbəximizin ləziz təamlarından dolma, plov, kabab təqdim olunmuşdur. Tədbir zamanı həmçinin Kollecin tələbə və müəllimlərindən ibarət 5 komanda arasında barbekü yarışı keçirilmişdir.
Tədbir Vyetnam mediası tərəfindən böyük maraqla qarşılanmış, aparıcı TV kanallarda, habelə 10-dan çox xəbər agentliyinin internet səhifəsində tədbirlə bağlı məlumat yer almışdır.

Vietnam - Azerbaijan Food Day - 2023
The first “Vietnam - Azerbaijan Food Day - 2023” took place at Hanoi College of Trade and Tourism (HCCT), which was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Vietnam and HCCT, in cooperation with known world culinary professional Chefs - David Sahib Israfilov (Don David) - representing the World Barbecue Association, Alan Payen - WACCS expert.
Representatives of many governmental organisations, parliament, media and diplomatic corps attended the event.
At the event, which was held to introduce and promote Azerbaijani cuisine in Vietnam, the guests were served national Azerbaijani dishes (Dolma, plov and kebab), specially brought from Azerbaijan. Participants, mainly students of the College, were divided into a number of teams to participate in a barbecue contest.
Information about the event was published on the leading TV channels of Vietnam, as well as on the websites of more than 10 news agencies.