Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı bəyanat
Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı aparılmış işğal və soyqırımı siyasətinin ən qanlı faciələrindəndir.
1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri 1991-ci ilin oktyabr ayından mühasirədə saxlanmış, avtomobil və enerji əlaqəsi kəsilmiş Xocalıya hücum edərəkazərbaycanlı dinc sakinlərə qarşı kütləvi vəhşiliklər törədib.
Keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməkliyi ilə erməni dəstələri tərəfindən həyata keçirilmiş qırğın zamanı Xocalıda 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 yaşlı xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib. 487 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb, 1275 nəfər əsir götürülüb və girovluqda işgəncələrə məruz qalıb. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirib. Bir çox girovun taleyi hələ də məlum deyil.
Bu qırğınlar yalnız hərbi əməliyyat deyil, etnik nifrət və ayrı-seçkilik siyasətinin parçası olub. Ermənistanın Azərbaycanın Bağanis Ayrım, Cəmilli, Kərkicahan, Meşəli, Malıbəyli, Qaradağlı, Tuğ, Səlakətin və s. kimi digər yaşayış məntəqələrində də azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü qırğınlar həyata keçirməsi Xocalı soyqırımının sistemli və planlı xarakterini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Xocalı soyqırımı beynəlxalq hüququn, o cümlədən Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani və ləyaqəti alçaldan rəftar növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Konvensiya və digər beynəlxalq humanitar norma və standartların kobud şəkildə pozulmasıdır. Bu faciə insanlıq əleyhinə cinayət olaraq dünya hüquq sistemində özünə layiqli qiymətini almalıdır.
Xocalı soyqırımının məqsədyönlü xarakteri ilə bağlı mövcud faktlar, o cümlədən soyqırımının təşkilatçılarından biri olan Ermənistanın keçmiş müdafiə naziri və daha sonra dövlət başçısı olmuş Serj Sarkisyanın etirafları göstərir ki, bu faciə düşünülmüş siyasətin tərkib hissəsi olub.
Bu gün, xalqımızın sağalmayan yaralarından biri olan Xocalıya digər işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olduğu kimi həyat qayıdır, dövlətimiz və xalqımız soyqırımı qurbanlarını unutmur, onların xatirəsini əbədiləşdirir.
Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümündə faciənin günahsız qurbanlarının əziz xatirəsini bir daha dərin ehtiramla yad edirik.

Statement on the 34th Anniversary of the Khojaly Genocide
The Khojaly genocide is one of the gravest crimes committed as part of Armenia’s policy of occupation and genocide against Azerbaijan.
On the night of 25-26 February 1992, Armenia’s armed forces attacked the town of Khojaly, which had been under siege since October 1991, with its road and energy communications cut off, and perpetrated mass atrocities against the Azerbaijani civilian population.
During the bloodshed carried out by Armenia’s armed forces with the assistance of the former USSR’s 366th Motorized Rifle Regiment, 613 people, including 63 children, 106 women, and 70 elderly persons, were killed in Khojaly with particular cruelty. 487 persons were severely injured, 1,275 residents were taken hostage and subjected to torture. Eight families were completely annihilated, 130 children lost one of their parents, while 25 children lost both of their parents. The fate of many of those taken hostage remains unknown.
These atrocities were not merely acts of war, but part of ethnic hatred and discrimination policy. The targeted massacres carried out by Armenia against Azerbaijanis in other Azerbaijani settlements, such as Baghanis Ayrim, Jamilli, Karkijahan, Meshali, Malibeyli, Garadaghly, Tugh, Selaketin, etc., clearly demonstrate the systematic and planned nature of the Khojaly genocide.
The Khojaly genocide constitutes a gross violation of international law, including the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, and the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and other international humanitarian norms and standards. This tragedy must receive its due assessment in the global legal system as a crime against humanity.
The available facts regarding the purposeful character of the Khojaly genocide, including the confessions of one of the organizers of the genocide, Armenia’s then Defense Minister and ex-President Serzh Sargsyan confirm that this tragedy was part of a designed policy.
Like in other liberated territories, today life returns to Khojaly, which remains one of the incurable wounds of our people, and our state and our nation do not forget the victims of the genocide and keep their memories alive.
On the 34th anniversary of the Khojaly genocide, we once again honor the dear memory of the innocent victims of the tragedy.