Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən “Diplomatiya Aləmi” jurnalının 61/2025 saylı növbəti xüsusi buraxılışı nəşr edilib.
Jurnalın xüsusi buraxılışı “COP29: Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik (COP29: In Solidarity for a Green World)” başlığı altında Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası (COP29) sədrliyinə həsr olunub.
Jurnalda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın COP29 çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə iştirakı və çıxışları, COP29 ilə bağlı Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri və Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsinin, eləcə də digər rəsmi şəxslərin məqalələri yer alıb.
Nəşrdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının COP29 sədrliyinin yekunları, ölkəmizin qlobal iqlim diplomatiyasına verdiyi töhfələr, o cümlədən qəbul olunmuş sənədlər və COP29 sədrliyinin fəaliyyət gündəliyi üzrə irəli sürülmüş təşəbbüslər, habelə COP üçlüyü fotmatında fəaliyyəti və COP30 çərçivəsində töhfələri barədə ətraflı məlumat təqdim olunur.

Regarding the special issue of the "World of Diplomacy" magazine
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan has published the next special issue of the “World of Diplomacy” magazine, No. 61/2025.
The special issue of the magazine, titled “COP29: In Solidarity for a Green World,” is dedicated to Azerbaijan’s chairmanship of the 29th Session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
The magazine includes the participation and speeches of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva, at events held within the framework of COP29, as well as articles by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Climate Issues, as well as other officials, regarding COP29.
The publication also provides detailed information on the results of the COP29 presidency of the Republic of Azerbaijan, the contributions of our country to global climate diplomacy, including the adopted documents and initiatives put forward on the agenda of the COP29 presidency, as well as its activities in the COP troika format and contributions within the framework of COP30.