Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun Laosa səfərinə dair mətbuat məlumatı
8-9 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Laos Xalq Demokratik Respublikasında səfərdə olub.
Səfər zamanı, Azərbaycan-Laos Xarici İşlər Nazirlikləri arasında Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov və Laos Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Maytonq Tammavonqsanın həmsədrliyi ilə ilk siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
İclas zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirillməsi və inkişafı perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini E.Məmmədov bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə minaların təmizlənməsi prosesi, habelə bərpa və quruculuq işləri haqqında qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə həmçinin, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı (NAM), Laosun üzvü olduğu Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyası (ASEAN) çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Səfər zamanı, Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Laos Milli Assambleyasının vitse-prezidenti Sunthon Saynyachak və Laosun xarici işlər naziri Sonqsavan Fomvihon ilə görüşlər keçirib.
Həmçinin, xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Laosun nüfuzlu media qurumlarına Azərbaycan-Laos əlaqələrinin cari vəziyyətinə və inkişaf perspektivlərinə dair müsahibə verib.
Azərbaycan Respublikası ilə Laos Xalq Demokratik Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinin qeyd olunması ilə əlaqədar Azərbaycanın Vyetnamdakı, eyni zamanda Laosda akkreditə olunmuş Səfirliyi tərəfindən Laosun paytaxtı Vyentyan şəhərində 9 dekabr 2025-ci il tarixində keçirilmiş rəsmi qəbulda nazir müavini Elnur Məmmədov və fəxri qonaq qismində iştirak etmiş Laosun xarici işlər naziri Sonqsavan Fomvihon ilə birlikdə qonaqları salamlayaraq, geniş nitqlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, eyni zamanda, əvvəllər Bakıda təhsil almış Iaoslulardan ibarət Azərbaycan-Laos Dostluq Assosiasiyasının üzvləri iştirak ediblər.

Press release on the visit of Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elnur Mammadov to Laos
On December 8-9, 2025, a delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, paid a visit to the Lao People's Democratic Republic.
During the visit, the first political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Laos, co-chaired by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Elnur Mammadov, and the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Lao People's Democratic Republic, Maythong Thammavongsa.
During the meeting, discussions were held on the current state of relations between the two countries, prospects for expanding and developing cooperation in political, economic, humanitarian and other fields.
Deputy Minister E. Mammadov provided the counterpart with detailed information on the current situation in the region, the process of mine clearance in our liberated territories, as well as restoration and construction work.
The meeting also discussed the prospects for cooperation between the two countries within international organizations, including the Non-Aligned Movement (NAM) and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), of which Laos is a member.
During the visit, the head of the Azerbaijani delegation held meetings with Vice President of the Lao National Assembly, Sounthon Xayyachak, and Lao Foreign Minister, Thongsavanh Phomvihane.
Also, Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov gave an interview to influential Lao media organizations on the current state and development prospects of Azerbaijan-Laos relations.
At the official reception held on December 9, 2025 in Vientiane, the capital of Laos, by the Embassy of Azerbaijan in Vietnam, also accredited to Laos, on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Lao People's Democratic Republic, Deputy Minister Elnur Mammadov, together with Lao Foreign Minister, Thongsavanh Phomvihane, who attended as an honorary guest, greeted the guests and delivered a comprehensive speech.
The event was also attended by members of the Laos-Azerbaijan Friendship Association, consisting of Laotians who had previously studied in Baku.