Bakıda “Vyetnam Günləri”nin rəsmi açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycanın Vyetnamdakı Səfirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Bakıda 2025-ci ilin 26-29 iyul tarixlərində sayca 3-cü “Vyetnam Günləri” keçirilmişdir. 2025-ci ilin iki ölkə arasında Strateji Tərəfdaşlıq ili olması tədbirə xüsusi əhəmiyyət vermişdir. Tədbirlərdə iştirak məqsədi ilə Vyetnamdan çoxsaylı qonaqlar- musiqiçilər, rəssamlar, yazıçılar, alimlər, iş adamları və rəsmi şəxslər Bakıya səfərə gəlmişlər.
Tədbirlər 2025-ci ilin iyulun 26-sı Vyetnam nümayəndə heyətinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindəki (ADNSU) Vyetnamın xalqının Lideri Prezident Ho Şi Minin Memorial otağının ziyarət etməsi ilə başlanılıb. Otağın açılışı Vyetnam Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın 2025-ci ilin 7-8 may tarixlərində Azərbaycana dövlət səfəri zamanı Vyetnamın PetroVyetNam və SOCAR şirkətinin dəstəyi ilə baş tutmuşdur. Qonaqları rektor Rüfət Əzizov salamlamışdır.
Bundan sonra Bakının mərkəzində, İçərişəhərdə Qız Qalası meydanında “Vyetnam Günləri”n açılış mərasimi – konsert və kulinariya proqramı keçirilmişdir. Gün ərzində qonaqlara ənənəvi Vyetnam çayı və qəhvəsinin dequstasiyası, Vyetnam rəssamlarının əsərləri və hədiyyələr təqdim edilmişdir.
Axşam saatlarında Qız Qalasının qarşısındakı meydanda Azərbaycan Səfirliyi, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinin birgə təşkilatçılığı ilə “Vyetnam Günləri”nin rəsmi açılış mərasimi baş tutmuşdur. Tədbirə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov, Azərbaycan-Vyetnam parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri, millət vəkili Hicran Hüseynova, qrupun digər üzvləri, millət vəkilləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti İsa Həbibbəyli və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəhbəri Rüfət Mahmud, səfir habelə, şəhərin sakinləri və xarici qonaqlar qatılmışdır.
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud tədbirdə çıxış edərək bildirmişdir ki, Azərbaycanın Vyetnamdakı Səfirliyinin təşəbbüsü və rəhbərlik etdiyi idarəsinin dəstəyi ilə reallaşan bu tədbir iki qədim Şərq mədəniyyətini bir araya gətirib. Qoruğun rəhbəri sayca üçüncü dəfə keçirilən “Vyetnam Günləri”nin iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Vyetnam nümayəndə heyətinin rəhbəri, Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinin rektoru Trinh Thi Thu Ha və Vyetnamın Siyasət İdarəetmə və İnkişaf Strateji İnstitutunun (IPADS) direktoru xanım Le Nquyen Thien Nqa öz çıxışlarında bildiriblər ki, Strateji Tərəfdaşlığın elan olunduğu ildə keçirilən bu tədbir Azərbaycan və Vyetnam arasında dostluq və əməkdaşlıq körpüsünün daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Açılış mərasimindən sonra Vyetnamın milli geyimlərinin Au Zay (Ao Dai) təqdimatı keçirilib, Vyetnamın tanınmış ifaçıları Nguyen Dinh Hao, xanım Ngo Huong Diep, xanım Phan Thi Minh Chau və xalq artisti xanım Fidan Hacıyevanın iştirakı ilə konsert proqramı baş tutmuş, ziyarətçilərə Vyetnam mətbəxinin ləziz nümunələri təqdim edilmişdir. Tədbir bir neçə saat davam etməsinə baxmayaraq, qonaqlar sonadək fəal iştirak etmişlər.
Günlər ərzində qonaqlar Azərbaycanın müxtəlif qurumlarını – Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət Televiziyası, Milli Elmlər Akademiyası, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi (ASAN Xidmət), İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzini ziyarət edərək, tanışlıq görüşləri keçirmiş və əməkdaşlıq əlaqələrinin əsası qoyulmuşdur.
“Vyetnam Günləri”nin sonuncunu axşamı Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, “İqtisadi, ticari, elmi, texniki əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Vyetnam hökumətlərarası komissiya”nın Azərbaycan tərəfindən həmsədri cənab Pərviz Şahbazovun adından qonaqlara və iştirakçılara ziyafət verilmişdir.
“Vyetnam Günləri”nin təşkilində, eyni zamanda, Vyetnamın PetroVietNam və “ROX Group” şirkətləri tərəfindən böyük dəstək göstərilmişdir.
Tədbir Azərbaycanın əksər kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə geniş işıqlandırılmışdır.

The official opening ceremony of “Vietnam Days” was held in Baku
The 3rd “Vietnam Days” was held in Baku on July 26-29, 2025, at the initiative and organization of the Embassy of Azerbaijan in Vietnam. The fact that 2025 is the Year of Strategic Partnership between the two countries gave special importance to the event. Numerous guests from Vietnam - musicians, artists, writers, scientists, businessmen and officials - visited Baku to participate in the events.
The events began on July 26, 2025 with the visit of the Vietnamese delegation to the Memorial Room of the Leader of the Vietnamese People, President Ho Chi Minh, at the Azerbaijan State Oil and Industry University. The opening of the room took place during the state visit of the General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Vietnam, H.E. Mr. To Lam, to Azerbaijan on May 7-8, 2025, with the support of the Vietnamese company PetroVietNam and SOCAR. The guests were greeted by rector Mr. Rufat Azizov.
After that, the opening ceremony of the “Vietnam Days” - a concert and culinary program - was held at Maiden Tower Square in the center of Baku, in Icheri Sheher. During the day, guests were treated to traditional Vietnamese tea and coffee tasting, works of Vietnamese artists and gifts.
In the evening, the official opening ceremony of the “Vietnam Days” was held in the square in front of Maiden Tower, jointly organized by the Embassy of Azerbaijan, the Administration of State Historical-Architectural Reserve "Icheri Sheher" and the Hanoi College of Commerce and Tourism. The event was attended by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Mr. Elnur Mammadov, Deputy Minister of Energy Mr. Orkhan Zeynalov, Head of the Working Group on Azerbaijan-Vietnam Interparliamentary Relations, MP Mrs. Hijran Huseynova, other members of the group, MPs, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Mr. Isa Habibbeyli and Head of the Administration of State Historical-Architectural Reserve "Icheri Sheher" Mr. Rufat Mahmud, the Ambassador of Azerbaijan to Vietnam, as well as residents of the city and foreign guests.
Speaking at the event, Chairman of the Board of Directors of the Administration of State Historical-Architectural Reserve "Icheri Sheher", Mr. Rufat Mahmud, stated that this event, which was implemented with the initiative of the Embassy of Azerbaijan in Vietnam and the support of the department he leads, brought together two ancient Eastern cultures. Mr. Rufat Mahmud emphasized that the “Vietnam Days” held for the third time played an important role in the development of friendship and cooperation between the two countries.
The head of the Vietnamese delegation, Rector of the Hanoi College of Commerce and Tourism Mrs. Trinh Thi Thu Ha, and Director of the Vietnamese Institute of Policy Management and Development Strategy (IPADS) Ms. Le Nguyen Thien Nga, stated in their speeches that this event, held in the year of the announcement of the Strategic Partnership, aims to further strengthen the bridge of friendship and cooperation between Azerbaijan and Vietnam.
After the opening ceremony, the presentation of the Vietnamese national costume Ao Dai was held, a concert program was held with the participation of famous Vietnamese performers Mr. Nguyen Dinh Hao, Ms. Ngo Huong Diep, Ms. Phan Thi Minh Chau and People's Artist Mrs. Fidan Hajiyeva, and delicious samples of Vietnamese cuisine were presented to the visitors. Despite the fact that the event lasted several hours, the guests actively participated until the end.
During the days, the guests visited various institutions of Azerbaijan - the Heydar Aliyev Center, Azerbaijan State Television, the National Academy of Sciences, the State Agency for Public Service and Social Innovations (ASAN Service), the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the State Committee for Urban Planning and Architecture, the Center of Analysis of International Relations, and the Nizami Ganjavi International Center, where they held familiarization meetings and laid the foundation for cooperation.
On the last evening of the “Vietnam Days”, a banquet was hosted for the guests and participants on behalf of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijani co-chairman of the “Azerbaijan-Vietnam Intergovernmental Commission on Economic, Trade, Scientific and Technical Cooperation” H.E. Mr. Parviz Shahbazov.
The organization of the “Vietnam Days” was also strongly supported by the Vietnamese companies PetroVietNam and “ROX Group”.