Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov "20-ci BMT Vesak Günü"nün açılış mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov mayın 6-da Vyetnam Sosialist Respublikasının Ho Şi Min şəhərində "20-ci BMT Vesak Günü" münasibətilə keçirilən tədbirin açılış mərasimində iştirak edib.
Vyetnam Sosialist Respublikasının Prezidenti Lıonq Kıonq, Şri-lanka Demokratik Sosialist Respublikasının Prezidenti Anura Kumara Dissanayake, Kamboca Krallığının Baş nazirinin müavini Net Savoenun çıxış etdikləri tədbirdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Antonio Quterreşin videomüraciəti təqdim olunub.
Dövlət Komitəsinin sədri dinin ictimai həyatdakı və beynəlxalq münasibətlərdəki rolunun düzgün müəyyənləşdirilməsi, dinin siyasi məqsədlər üçün istifadəsinin qarşısının alınması və sivilizasiyalararası əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi barədə danışıb. Bildirib ki, müasir dünyada mürəkkəb sosial və siyasi proseslər baş verir. Etnik və dini zəmində qarşıdurmalar, irqçilik, dini radikalizm və ksenofobiya kimi hallar artmaqdadır. Belə təhlükələrə qarşı dinlərin sülh və həmrəylik çağırışları, sivilizasiyalararası dialoqa xidmət edən təşəbbüslər mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanın multikulturalizm modelinə diqqət çəkən Ramin Məmmədov ölkəmizin dini müxtəliflik və qarşılıqlı hörmət əsasında formalaşan unikal yanaşma nümayiş etdirdiyini deyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda tolerantlıq və multikulturalizm dini sahədə dövlət siyasətinin prioritetləri kimi qəbul edilir. Tarix boyu vicdan azadlığını uca tutan Azərbaycan xalqı müxtəlif dini inanclara sahib insanlarla birgəyaşayış ənənələrini zənginləşdirərək, bütün dünyaya nümunə ola biləcək tolerantlıq modeli yaradıb. Müasir dövrdə bu modelin beynəlxalq miqyasda təşviqi Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilib.
R.Məmmədov qeyd edib ki, Bakıda keçirilən ənənəvi Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Beynəlxalq Humanitar Forum və Dünya Dini Liderlərinin Zirvə Toplantısı kimi nüfuzlu tədbirlər mədəniyyətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır. Komitə sədri ölkəmizin qlobal sülh, insan hüquqları və davamlı inkişaf sahəsində beynəlxalq səylərə sadiq tərəfdaş olduğunu vurğulayıb.

Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of Azerbaijan Ramin Mammadov participated in the opening ceremony of "20th UN Day of Vesak"
Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of Azerbaijan Ramin Mammadov participated in the opening ceremony of "20th UN Day of Vesak", held on May 6 in Ho Chi Minh City of the Socialist Republic of Vietnam.
President of Vietnam Luong Cuong, President of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka Anura Kumara Disanayake, and Deputy Prime Minister of the Kingdom of Cambodia Net Savoeun delivered speeches at the event. A video message from United Nations Secretary-General Antonio Guterres was presented.
The Chairman of the State Committee spoke about the importance of correctly defining the role of religion in public life and international relations, preventing the use of religion for political purposes, and strengthening cooperation between civilizations. He noted that complex social and political processes are taking place in the modern world. Ethnic and religious conflicts, racism, religious radicalism, and xenophobia are on the rise. Calls for peace and solidarity of religions and initiatives serving inter-civilizational dialogue are of great importance against such threats.
Drawing attention to the multiculturalism model of Azerbaijan, Ramin Mammadov said that our country demonstrates a unique approach based on religious diversity and mutual respect. He noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, tolerance and multiculturalism are accepted as priorities of state policy in the religious sphere in Azerbaijan. The Azerbaijani people, who have held freedom of conscience in high esteem throughout history, have enriched their traditions of coexistence with people of different religious beliefs and created a model of tolerance that can serve as an example to the whole world. In modern times, the promotion of this model on an international scale has become one of the main directions of Azerbaijan's state policy
Ramin Mammadov noted that prestigious events such as the traditional World Forum for Intercultural Dialogue, the International Humanitarian Forum and the Summit of World Religious Leaders held in Baku play an important role in the development of intercultural relations. The Chairman of the Committee emphasized that our country is a loyal partner in international efforts in the field of global peace, human rights and sustainable development.