Vyetnam Dostluq Assosiasiyaları İttifaqında Ulu Öndər Heydər Əliyevin portretinin təqdimatı keçirilib
19 dekabr 2024-cü il tarixində Səfirliyin təşəbbüsü ilə Vyetnam Dostluq Assosiasiyaları İttifaqında Ulu Öndər Heydər Əliyevin vyetnamlı rəssam tərəfindən çəkilmiş portretinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə İttifaqın rəhbərliyi, Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının sədri, fəxri sədri və üzvləri, Vyetnamın dövlət qurumlarının nümayəndələri, əvvəllər Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunlar, media nümayəndələri, eləcə də bu ölkədə səfərdə olan Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin nümayəndə heyəti iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən səfir Şövqi Mehdizadə Azərbaycan və Vyetnam xalqlarının xoşbəxt xalqlar olduğunu, 20-ci əsrdə xalqlarımızın Heydər Əliyev və Ho Şi Min kimi liderlərinin olmasının bizim ölkələr və xalqlarla yanaşı yerləşdiyimiz bölgələrin digər dövlət və xalqları üçün də tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Səfir Azərbaycan dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi və Ulu Öndərin sovet dövründə Vyetnama yüksək səviyyəli nümayəndə heyətinin rəhbəri qismində rəsmi səfərinin 40 illiyinin tamam olması ilə əlaqədar Səfirlik tərəfindən müxtəlif tədbirlər və layihələrin keçirildiyi haqda məlumat verərək, Heydər Əliyevin Vyetnama xüsusi diqqətini qeyd edib.
2024-cü ilin Prezident Ho Şi Minin Azərbaycana səfərinin 65 illik yubileyi ilə yaddaqalan olduğunu qeyd edən səfir bunun əlamətdar hadisə olduğunu xüsusi vurğulayaraq, liderlərimiz tərəfindən əsası qoyulan bu dostluğun bu gün də uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Səfir həmçinin Heydər Əliyevin Vyetnama və Prezident Ho Şi Minin Bakıya səfərinə dair arxiv sənədləri əsasında Səfirliyin təşəbbüsü ilə İctimai TV tərəfindən “Vyetnam səfəri” sənədli filminin hazırlandığını, habelə elmi məqalələr və digər layihələr üzrə işlərə başlanıldığını bildirib.
Öz növbəsində Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının sədri Danq Te Vin çıxış edərək görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev və onun Azərbaycan-Vyetnam münasibətlərində mühüm rolu, o cümlədən iki ölkə arasındakı tarixi əlaqələr barədə danışıb. O, Azərbaycan ilə Vyetnam arasında tarixi dostluq əlaqələrinin yaranmasında hər iki ölkənin liderlərinin rolu haqqında məlumat verərək, Ulu Öndərin Vyetnam xalqının böyük dostu olduğunu və Vyetnamla əlaqələrə hər zaman xüsusi önəm verdiyini qeyd edib. Danq Te Vin Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Sovet İttifaqı nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi Vyetnama rəsmi səfərinin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığını, eləcə də minlərlə vyetnamlı tələbələrin dövlət xətti ilə Azərbaycanda təhsil almasında və Vyetnamda neft sənayesinin qurulmasında Ulu Öndərin müstəsna rolunun olduğunu vurğulayıb.
Çıxışların ardından Ümummilli Liderin fəaliyyətinin Vyetnamla bağlı dövrünə həsr olunmuş “Vyetnam səfəri” sənədli filmi yerli dildə nümayiş olunub. Bundan başqa, Prezident Ho Şi Minin Azərbaycana səfərinə dair arxiv sənədlərindən ibarət təqdimat iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin portretinin təqdimatı keçirilib. Vyetnam Dostluq Assosiasiyaları İttifaqının konfrans zalında digər ölkələrin görkəmli şəxslərinin portretləri ilə yanaşı, Heydər Əliyevin portreti daimi nümayiş etdiriləcək.

Presentation of the portrait of the National Leader Heydar Aliyev was held at the Vietnam Union of Friendship Organizations
On December 19, 2024, at the initiative of the Embassy, a presentation of the portrait of the National Leader Heydar Aliyev, painted by a Vietnamese artist, was held at the Vietnam Union of Friendship Organizations (VUFO).
Speaking at the event, Ambassador Shovgi Mehdizada emphasized the historical mission of national leaders Heydar Aliyev and Ho Chi Minh in the 20th century, noting that their contributions were significant not only for their own countries and peoples but also for the whole wider region.
Ambassador said that the Embassy has held various events and projects dedicated to the 100th anniversary of the National Leader and the 41st anniversary of his official visit to Vietnam as the head of a high-level delegation during the Soviet era, and noted the special attention Heydar Aliyev had paid to relations with Vietnam.
Ambassador noted that 2024 marks the 65th anniversary of President Ho Chi Minh’s visit to Azerbaijan, emphasizing its historic significance and highlighting that the friendship established by our leaders is strengthening successfully today.
Ambassador informed the participants about the documentary film "Vietnam Visit", prepared by İTV (Azerbaijani Public Television) at the initiative of the Embassy, as well as a book dedicated to “Azerbaijan-Vietnam” relations, based on archival documents on Heydar Aliyev's visit to Vietnam and President Ho Chi Minh's visit to Baku. He also mentioned that work on scientific articles and other projects has already begun.
Chairman of the Vietnam-Azerbaijan Friendship Association, Dang The Vinh, spoke about the prominent statesman Heydar Aliyev and his important role in Azerbaijan-Vietnam relations, including the historical ties between the two countries. He provided information about the role of the leaders of both countries in the establishment of historical friendly relations between Azerbaijan and Vietnam, noting that the National Leader was a great friend of the Vietnamese people and always attached special importance to relations with Vietnam. Dang The Vinh emphasized that Heydar Aliyev's official visit to Vietnam in 1983 as the head of the Soviet Union delegation played an important role in the development of relations between the two countries. He also highlighted the exceptional role of the National Leader in the education of thousands of Vietnamese students in Azerbaijan through state programs and in establishing the oil industry in Vietnam.
Following the speeches, the documentary film “Vietnam Visit”, dedicated to the National Leader's activities related to Vietnam, was demonstrated in Vietnamese language. Moreover, a presentation consisting of archival documents on President Ho Chi Minh’s visit to Azerbaijan was displayed.
Then, the portrait of the National Leader Heydar Aliyev was presented.
Participants had the opportunity to view a photo exhibition highlighting the National Leader’s historic visit to Vietnam.