Hanoy şəhərində keçirilmiş “Beynəlxalq Qida Festivalı 2024” adlı xeyriyyə yarmarkasında Azərbaycan pavilyonu ən çox ziyarət olunanlardan olmuşdur
8 dekabr 2024-cü il tarixində Vyetnamın Xarici İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Hanoy şəhərində keçirilmiş “Beynəlxalq Qida Festivalı 2024” adlı xeyriyyə yarmarkasında Səfirliyimiz iştirak etmişdir.
Festivalın açılış mərasimində Vyetnam Kommunist Partiyasının baş katibi To Lamın həyat yoldaşı xanım Nqo Phuonq Ly, Baş nazirin müavini və xarici işlər naziri Bui Thanh Sonun həyat yoldaşı xanım Vu Thi Bich Nqoc, Xarici işlər nazirinin müavini xanım Nquyen Minh Hanq ilə yanaşı, Vyetnamda akkreditə olunmuş 40-dan çox diplomatik missiya, Vyetnamın Xarici İşlər Nazirliyi və digər rəsmi qurumları, bölgələrin təmsilçiləri, habelə qeyri-hökumət təşkilatlarının və KİV nümayəndələri iştirak etmişlər.
Festival zamanı ölkəmizə aid milli suvenirlər, Səfirlik tərəfindən Vyetnam dilində çap olunmuş kitablar və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama və Vyetnam lideri Ho Şi Minin 1959-cu ildə Bakıya tarixi səfərlərini özündə əks etdirən portretlər və digər təbliğat materialları nümayiş etdirilmiş, habelə iştirakçılara və qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin ləziz nümunələri (Qarabağ kətəsi, dolma, kabablar, dovğa, şəkərbura, şəkərçörəyi və s.) təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Səfirlik tərəfindən Vyetnama dəvət edilmiş beynəlxalq kulinariya sahəsində tanınmış aşpaz, Dünya Barbekü Assosiasiyasının nufuzlü ekspertlərindən olan həmyerlimiz David İsrafilov tərəfindən kabab və digər ət yeməkləri qonaqlara təqdim olunmuşdur. Festival zamanı yerli sakinlər və xarici turistlər tərəfindən ən çox ziyarət olunan Azərbaycan pavilyonu olmuşdur. Digər tədbirlər zamanı olduğu kimi, bu festivalda da Səfirliyin tərəfdaşı qismində Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci çıxış etmiş, Kollecin tələbələri ölkəmizin pavilyonunda köməklik göstərmişdirlər.
Rəsmi açılış mərasimindən sonra xanım Nqo Phuonq Ly və digər rəsmilər Azərbaycan pavilyonuna yaxınlaşaraq, sərgimizlə yaxından tanış olmuşdur.
Festivalda aktiv iştiraka görə Səfirliyə Beynəlxalq Qida Festivalının təşkilat komitəsinin rəhbəri adından təşəkkür sertifikatı təqdim olunmuşdur.

The Azerbaijani pavilion was one of the most visited at the charity fair called “International Food Festival 2024” held in Hanoi
On December 8, 2024, the Azerbaijani Embassy in Hanoi participated in the charity fair called “International Food Festival 2024” held in Hanoi, organized by the Ministry of Foreign Affairs of Viet Nam.
The opening ceremony of the festival was attended by Ms. Ngo Phuong Ly, spouse of the General Secretary of the Communist Party of Viet Nam To Lam, Mrs. Vu Thi Bich Ngoc, spouse of the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Bui Thanh Son, and Mrs. Nguyen Minh Hang, Deputy Minister of Foreign Affairs, as well as more than 40 diplomatic missions accredited in Viet Nam, the Ministry of Foreign Affairs of Viet Nam and other official institutions, representatives of regions, as well as representatives of non-governmental organizations and the media.
During the festival, national souvenirs of our country, books published by the Embassy in Vietnamese, portraits and other promotional materials reflecting the historical visits of National Leader Heydar Aliyev to Viet Nam in 1983 and Vietnamese leader Ho Chi Minh to Baku in 1959, were exhibited, as well as delicious samples of Azerbaijani cuisine (Karabakh ketasi, dolma, kebabs, dovga, shekerbura, sheker chorek, etc.) were presented to the participants and guests.
At the event, kebabs and other meat dishes were presented to the guests by our compatriot David Israfilov, a well-known chef in the field of international cuisine and an influential expert of the World Barbecue Association, who was invited to Viet Nam by the Embassy. During the festival, the Azerbaijani pavilion was the most visited by local residents and foreign tourists. As during other events, the Hanoi College of Commerce and Tourism partnered with the Embassy in this festival, and the students of the College assisted in the pavilion of our country.
After the official opening ceremony, Ms. Ngo Phuong Ly and other officials visited the Azerbaijani pavilion and explored the pavilion’s exhibits.
The Embassy was presented with a certificate of appreciation on behalf of the head of the organizing committee of the International Food Festival for its active participation in the festival.