27 oktyabr tarixində “Yaqi” qasırğasından zərərçəkmiş Yen Bai əyalətinin Mu Canq Cai rayonunun etnik azlıqlar üçün ibtidai və orta internat məktəbində “Uşaqlar üçün kulinariya” tədbiri keçirilmişdir
2024-cü ilin sentyabr ayında Vyetnamda baş vermiş “Yaqi” qasırğasından zərərçəkmiş Yen Bai əyalətinin Mu Canq Cai rayonunun etnik azlıqlar üçün ibtidai və orta internat məktəbində cari ilin 27 oktyabr tarixində məktəblilər üçün Azərbaycan və Qazaxıstanın Vyetnamdakı Səfirlikləri tərəfindən “Uşaqlar üçün kulinariya” tədbiri keçirilmişdir.
Vyetnam Prezidenti Ho Şi Minin Azərbaycan və Qazaxıstana səfərinin 65 illiyinə həsr olunmuş tədbir Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci, Nha Trang Bay Qrupu və Dünya Barbekü Assosiasiyasının nümayəndəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir. Tədbirdə əyalətin Xalq Komitəsinin sədri Tran Huy Tuan və bölgənin digər rəsmi şəxsləri, həmçinin Səfirliyimiz tərəfindən dəvət olunmuş Pakistan, Əlcəzair, Monqolustan və Cənubi Afrikanın Vyetnamdakı səfirləri iştirak etmişlər.
Tədbiri qırış sözü ilə acan Tran Huy Tuan, məktəblilər üçün təşkil olunmuş bu tədbirə görə təşkilatçılara dərin təşəkkürünü bildirərək, Yen Bai əyalətində yaşayan bir çox etnik azlıqların mədəni kimliyinin zənginliyindən, əyalətin müxtəlif təbii sərvətlərindən, təmiz ekoloji mühit və əzəmətli təbiətindən danışmışdır. O, əməkdaşlıq, investisiya və inkişaf fəaliyyətləri üçün çoxlu imkanlar vəd edən əyalətin potensialının malik olduğunu qeyd etmişdir. Komitə sədri qasırğa nəticəsində bölgəyə ciddi ziyanla yanaşı, əhali və uşaqlara sarsıntı verdiyini vurğulamışdır.
Azərbaycanın Vyetnamdakı səfiri Şövqi Mehdizadə çıxış edərək, qonaqpərvərliyə görə əyalətin rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edərək, Vyetnam lideri Ho Şi Minin 1959-cu ildə Bakıya və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama tarixi səfərləri ilə iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin əsası qoyulduğunu vurğulamışdır.
Səfir Ho Şi Minin Azərbaycana və Qazaxıstana səfərinin 65 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən bu tədbir, eyni zamanda 1983-cü ilin 26 oktyabr tarixində ölkəmizin Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini qismində Vyetnama tarixi səfərinin ilk günü ilə üst-üstə düşdüyü təsadüf etdiyini, Ulu Öndərin Vyetnam xalqının hər zaman əsl dostu olduğunu bildirmişdir.
Səfir çıxışında Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, “Yaqi” qasırğasından zərərçəkmiş bölgənin məktəbliləri üçün Səfirlik ilə birgə Azərbaycan mətbəxi ilə bağlı keçiriləcək təqdimatın təşkilinə görə Kollec rəhbərliyinə təşəkkür etmişdir.
Sonra Dünya Barbekü Assosiasiyasının nümayəndəsi, tanınmış beynəlxalq aşpaz, həmyerlimiz David İsrafilov tərəfindən Azərbaycan mətbəxinin nümunələrinin təqdimatı keçirilmiş, eyni vaxtda 350 şagirdin iştirakı ilə kulinariya yarışı təşkil olunmuş, qaliblərə hədiyyələr təqdim olunmuşdur. Hər bir şagirdə Azərbaycan və Vyetnam bayraqlarını əks etdirən kulinariya önlüyü təqdim olunmuşdur.

On October 27, 2024 the "Culinary for Children" program was held for the students of De Xu Phinh Primary and Secondary Boarding School for Ethnic Minorities, Mu Cang Chai district, Yen Bai, Vietnam
On October 27, 2024, the Embassies of Azerbaijan and Kazakhstan in Viet Nam held an event called “Culinary for Children” for schoolchildren of the De Xu Phinh Primary and Secondary Boarding School for Ethnic Minorities, Mu Cang Chai district, Yen Bai province, which was affected by the Typhoon Yagi natural disaster that occurred in Viet Nam in September 2024.
The event, dedicated to the 65th anniversary of Vietnamese President Ho Chi Minh's visit to Azerbaijan and Kazakhstan, was supported by the Hanoi College of Commerce and Tourism, Nha Trang Bay Group and a representative of the World Barbecue Association.
The event was attended by Tran Huy Tuan, chairman of the provincial People's Committee, and other regional officials, as well as the ambassadors of Pakistan, Algeria, Mongolia and South Africa to Viet Nam.
Opening the event, Tran Huy Tuan thanked the organizers for the event for the schoolchildren and talked about the rich cultural identity of many ethnic minorities living in Yen Bai Province, the province's diverse natural resources, clean ecological environment and splendid nature.
He said the province has potential that promises many opportunities for cooperation, investment and development. The committee chairman emphasized that the typhoon has affected the people and children in addition to causing serious damage to the region.
Azerbaijani Ambassador to Viet Nam Shovgi Mehdizade made a speech, expressed gratitude to the provincial leadership for hospitality and emphasized that the foundation of friendly relations between the two countries was laid by historical visits of Vietnamese leader Ho Chi Minh to Baku in 1959 and great Azerbaijani leader Heydar Aliyev to Viet Nam in 1983.
The Ambassador said that this event held in the occasion of the 65th anniversary of Ho Chi Minh's visit to Azerbaijan and Kazakhstan coincided with the first day of the historic visit of Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev to Viet Nam as First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers on October 26, 1983, and that the Great Leader has always been a true friend of the Vietnamese people.
In his speech, the Ambassador highly appreciated the activity of Hanoi College of Commerce and Tourism and thanked the college management for organizing jointly with the Embassy the presentation of Azerbaijani cuisine for schoolchildren of the region affected by typhoon Yagi.
Then the representative of the World Barbecue Association, famous international chef David Israfilov presented samples of Azerbaijani cuisine, at the same time a cooking competition was organized with the participation of 350 students, prizes were awarded to the winners. Each student was given a culinary apron with the image of the flags of Azerbaijan and Viet Nam. At the same time, food and school supplies were given to schoolchildren.