Azərbaycan Prezidenti Kazanda Laosun Prezidenti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 23-də Kazanda Laos Xalq Demokratik Respublikasının Prezidenti Thonqlun Sisulit ilə görüşü olub.
Laos Prezidenti ölkəsi ilə Azərbaycan arasında yaxşı əlaqələrin olduğunu vurğulayaraq iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, turizm, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığımızın inkişafı üçün əlverişli perspektivlərin mövcudluğunu qeyd etdi.
Thonqlun Sisulit hələ 1981-ci ildə Bakıda olduğunu məmnunluqla xatırlayaraq, ötən dövr ərzində Azərbaycanın böyük inkişaf yolu keçdiyini vurğuladı. O, sovetlər dövründə çox sayda laoslu mütəxəssisin Azərbaycanda təhsil almasına görə təşəkkürünü bildirərək, bu gün də həmin şəxslərin Laosda nazir, nazir müavini və digər rəhbər vəzifələrdə fəaliyyət göstərərək ölkənin inkişafına töhfə verdiklərini dedi.
Thonqlun Sisulit dövlətimizin başçısını Laosa səfərə dəvət etdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını ifadə edən Azərbaycan Prezidenti dəvətə görə təşəkkürünü bildirdi.
Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, ticarət, enerji sahələrində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün müvafiq işçi qrupunun yaradılması və mütəxəssislərdən ibarət hökumət nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təşkil olunmasını qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın təhsil sahəsində Laosa bundan sonra da dəstək göstərməsi imkanlarına toxundu.
Görüşdə gələn il Azərbaycan ilə Laos arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağı vurğulandı, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı qeyd edildi.

President of Azerbaijan met with President of Laos in Kazan
On October 23, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Thongloun Sisoulith, President of the Lao People's Democratic Republic, in Kazan.
The President of Laos commended the strong relations between his country and Azerbaijan, highlighting favorable prospects for cooperation in various sectors, including the economy, trade, investment, tourism, and agriculture.
Thongloun Sisoulith fondly recalled his visit to Baku in 1981 and acknowledged the significant progress Azerbaijan has made since then. He expressed gratitude for the education of numerous Lao specialists in Azerbaijan during the Soviet era, noting that these individuals continue to contribute to the development of Laos by serving as ministers, deputy ministers, and in other leadership positions today.
Thongloun Sisoulith invited the Azerbaijani President to visit Laos.
Expressing gratitude for the kind words, President Ilham Aliyev thanked him for the invitation.
The head of state emphasized the need to establish a relevant working group to enhance cooperation between the two countries in the fields of economy, trade, and energy, as well as to organize mutual visits of government delegations consisting of experts.
President Ilham Aliyev also touched upon the opportunities for Azerbaijan's continued support for Laos in the education sector.
During the meeting, they highlighted that next year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Laos, and discussed their cooperation within international organizations.