Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyetnam Sosialist Respublikasının Baş Naziri Nquyen Xuan Fuk ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyetnam Sosialist Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Vyetnamın Baş Naziri Nquyen Xuan Fuk ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Elmar Məmmədyarov 1959-cu ildə Vyetnam Sosialist Respublikasının sabiq Prezidenti Ho Şi Minin Azərbaycana səfəri, həmçinin 1983-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Ümumilli lideri Heydər Əliyevin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini qismində Vyetnama səfərini xatırladaraq Azərbaycan və Vyetnam arasında mövcud sıx dostluq əlaqələrinin dərin tarixi köklərinin olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov 2017-ci ilin ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə əlaqədar olaraq əlamətdar olduğunu vurğulayaraq, rəsmi səfəri çərçivəsində münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinə həsr olunmuş “Vyetnam-Azərbaycan əlaqələrinin 25 illiyi: nailiyyətlər və gələcək perspektivlər” mövzusunda təşkil edilmiş konfransda iştirak etdiyini, geniş müzakirələr aparıldığını bildirdi.
Görüş əsnasında Nazir həmsöhbətinə Azərbaycanın təşəbbüsü və bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilən Şimal-Cənub dəhlizi barədə məlumat verərək, Azərbaycanın Vyetnam ilə Avropa arasında nəqliyyat bağlantısı rolunu oynaya biləcəyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda, qeyd edilən dəhliz vasitəsilə Vyetnamın ixrac məhsullarının Avropa bazarına çıxarılması üçün əlverişli imkanların mövcudluğu qeyd olundu.
Vyetnamın Avropa İttifaqı bazarına ixracının artmaqda olduğunu qeyd edən Baş nazir Azərbaycan tərəfinin bu təklifinin cəlbedici olduğunu, bununla bağlı Vyetnam tərəfinin müzakirələrə açıq olduğunu bildirdi.
Habelə, Baş nazir Azərbaycanla Vyetnam arasında ticarət dövriyyəsinin iki ölkənin mövcud potensialına cavab vermədiyini qeyd edərək, ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açdı. Bu xüsusda, Baş nazir Vyetnam bazarının Azərbaycanın neft maşınqayırma sənayesi məhsulları üçün açıq olduğunu bildirdi. Görüşdə Vyetnamda istehsal olunan məhsulların Azərbaycan bazarına da ixracı məsələsi müzakirə olundu.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsində Hökumətlərarası birgə komissiyanın mühüm rola malik olduğu bildirildi və Komissiyanın qarşıdan gələn iclaslarında müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərin iştirakının vacib olduğu qeyd olundu. Həmçinin, iki ölkənin işgüzar dairələri arasında birbaşa təmasların qurulması və biznes forumlarının keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunuldu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nguyen Xuan Phuc, Prime Minister of the Socialist Republic of Viet Nam
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Viet Nam’s Prime Minister Nguyen Xuan Phuc within his official visit to the Socialist Republic of Viet Nam.
Minister Elmar Mammadyarov recalled the visit of the President of Socialist Republic of Viet Nam Ho Chi Minh to Azerbaijan in 1959 and the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev’s visit to Viet Nam as the First Deputy Chairman of the Council of Ministers of the USSR in 1983. He underlined that the close friendship ties between Azerbaijan and Viet Nam have deep historical bonds.
Minister Elmar Mammadyarov stressing that 2017 is remarkable for the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, said that within his official visit attended the conference entitled “25 years of Vietnam-Azerbaijan relations: achievements and future perspectives” where broad discussions were held on perspectives of Azerbaijan-Vietnamese relations.
During the meeting Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the North-South transport corridor, which is implemented with the initiative and direct participation of Azerbaijan and pointed out that Azerbaijan, could also provide transport link between Viet Nam and Europe. In this context it was added that this corridor could suggest favorable opportunities for the export of Vietnamese products to the European market.
Noting Viet Nam's growing exports to the European Union market Prime Minister Nguyen Xuan Phuc said that Azerbaijan’s proposal is attractive Viet Nam is open for discussions in this regard.
Prime Minister said that the trade turnover between Azerbaijan and Viet Nam doesn’t meet the current potential and stressed the importance of further development of bilateral economic relations between the two countries. Furthermore, Prime Minister stressed that Vietnamese market is open to petrochemical industry products of Azerbaijan. At the meeting the sides also discussed export of Vietnamese products to Azerbaijan's market.
At the meeting the sides mentioned the important role of Intergovernmental Commission in the development of the economic relations between two countries and noted the significance of involving experts from different sectors to the upcoming meetings. The sides also emphasized the necessity of establishing direct contacts between the business circles of the two countries and the importance of holding business forums.