Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyetnam Sosialist Respublikasının Sənaye və Ticarət naziri, Azərbaycan-Vyetnam Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın həmsədri Tran Tuan Anh ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vyetnam Sosialist Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Vyetnamın Sənaye və Ticarət naziri, Azərbaycan-Vyetnam Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın həmsədri Tran Tuan Anh ilə görüşüb. Səfərdə Milli Məclisin deputatı, Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü Rauf Əliyev də iştirak edir.
Görüşdə Azərbaycan və Vyetnam arasında əlaqələrin dərin köklərə söykəndiyi vurğulanaraq, bu xüsusda Vyetnam Sosialist Respublikasının ilk Prezidenti Ho Şi Minin 1959-cu ildə Azərbaycana səfəri və ulu öndər Heydər Əliyevin 1983-cü ildə SSRİ-nin Nazirlər Şurasının Sədrinin birinci müavini qismində Vyetnama səfərinin xalqlarımız arasında sıx dostluq münasibətlərinin təməlini qoyduğu diqqətə çatdırıldı.
Habelə, hazırda ölkələr arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğu qeyd edilərək, 18-19 may 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Vyetnama dövlət səfərinin, 13-15 may 2015-ci ildə isə Vyetnam Sosialist Respublikasının keçmiş Prezidenti cənab Çıonq Tan Şanqın Azərbaycana rəsmi səfərinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm təkan verdiyi diqqətə çatdırıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilən Şimal-Cənub və Şərq-Qərb dəhlizləri, ölkəmizdə nəqliyyat sektorunun inkişafı və bu əsnada Bakı portunun imkanlarının artırılması barədə həmsöhbətinə məlumat verdi və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Vyetnamın ixrac məhsullarının Avropa bazarına çıxarılması üçün əlverişli imkanlar təmin edə biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Vyetnamın Avropa İttifaqı bazarına ixracının artmaqda olduğunu qeyd edən nazir Tran Tuan Anh, bu xüsusda nəqliyyat və logistika imkanlarının genişləndirilməsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq Azərbaycan tərəfinin bu cəlbedici təklifinin mütləq şəkildə nəzərdən keçiriləcəyini dedi.
Görüş zamanı Azərbaycan və Vyetnam arasında iqtisadi, ticarət, enerji, təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri, o cümlədən Azərbaycanın neft avadanlığı istehsal edən müvafiq şirkətlərinin məhsullarının Vyetnam bazarına çıxarılması imkanları müzakirə edildi. Bu istiqamətdə Birgə Komissiya çərçivəsində müvafiq işlərin aparılacağı vurğulandı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Tran Tuan Anh, the Minister of Trade and Industry of the Socialist Republic of Viet Nam, co-chair of the Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Viet Nam
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Tran Tuan Anh, the Minister of Trade and Industry of the Socialist Republic of Viet Nam, co-chair of the Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Viet Nam within the framework of his official visit to Viet Nam. Rauf Aliyev, member of the Parliament and New Azerbaijan Party is also attending the visit.
During the meeting the sides mentioning that relationship between Azerbaijan and Viet Nam have deep bonds added that the visit of the President of Socialist Republic of Viet Nam Ho Chi Minh to Azerbaijan in 1959 and National Leader Heydar Aliyev’s visit to Viet Nam as the First Deputy Chairman of the Council of Ministers of the USSR in 1983 laid the foundation of close friendly relations between the two countries.
Furthermore, it was noted that cooperation between two countries is at a high level and in this context the interlocutors mentioned that the visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev to Viet Nam on May 18-19, 2014, and the former President of the Socialist Republic of Viet Nam, Truong Tan Shang to Azerbaijan on May 13-15, 2015 gave an impetus to the development of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the North-South and East-West transport corridors, which are implemented with the initiative and direct participation of Azerbaijan, the development of the transport sector and expansion of the capacity of the Baku Sea Port. He added that the North-South transport corridor can provide favorable opportunities for the export of Vietnamese products to the European market.
Noting that Viet Nam's export to the European Union market is growing, Minister Tran Tuan Anh underlined the importance of expanding transport and logistics opportunities and said that this attractive proposal of the Azerbaijani side would be duly considered.
During the meeting sides discussed the issues of cooperation between Azerbaijan and Viet Nam in economic, trade, energy, education fields, as well as opportunities for exporting Azerbaijani oil machinery products to the market of Viet Nam. It was emphasized that the necessary work will be carried out within the framework of the Joint Commission.