21 sentyabr 2016-cı ildə Vyetnam Sosialist Respublikasının yeni seçilmiş Prezidenti Çan Dai Quang (Tran Dai Quang) Azərbaycan Respublikasının Vyetnam Sosialist Respublikasındakı səfiri A.İmanovu qəbul edib. Görüş zamanı Azərbaycanla Vyetnam arasında siyasi, iqtisadi, ticari, humanitar, enerji, təhsil, turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı Çan Dai Quang Azərbaycanla Vyetnam arasında əməkdaşlığın hazırda yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib, bu xüsusda 18-19 may 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Vyetnama dövlət səfərinin, 13-15 may 2015-ci ildə isə Vyetnam Sosialist Respublikasının keçmiş Prezidenti cənab Çıonq Tan Şanqın Azərbaycana rəsmi səfərinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, iki ölkə arasında mövcud olan tarixi dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini və möhkəmləndiriləcəyini bildirib. Çan Dai Quang ildən ilə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin artdığını vurğulayaraq, digər sahələr ilə yanaşı iqtisadi-ticari əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdirilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Hərtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı anlaşma mühitinin daha da gücləndirilməsi üçün yüksək səviyyəli səfərlərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayan Prezident bunun iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına güclü təkan verəcəyini və bütün sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsinə zəmin yaradacağını bildirib.
Səfir A. İmanov cənab Çan Dai Quangı Vyetnam Sosialist Respublikasının Prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik edib və Vyetnam xalqının rifahı naminə fəaliyyətində ona uğurlar arzulayıb. Səfir  ikitərəfli münasibətlərin dərin köklərə malik olduğunu xüsusi vurğulayaraq, Vyetnam Sosialist Respublikasının ilk Prezidenti Ho Şi Minin 1959-cu ildə Azərbaycana səfəri və müasir Azərbaycan dövlətinin banisi Heydər Əliyevin 1983-cü ildə SSRİ-nin Nazirlər Şurasının Sədrinin birinci müavini qismində Vyetnama səfərinin xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin təməlini qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir ikitərəfli münasibətlərin müasir dövrdə sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edib və yüksək səviyyəli səfərlərlə yanaşı Azərbaycan və Vyetnam Parlamentlərində dostluq qruplarının, İqtisadi, ticarət, elmi və texniki əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Vyetnam Hökumətlərarası Komissiyanın, Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Təşkilatının, Azərbaycanın Tarixi və Mədəniyyətinin Araşdırmaları Mərkəzinin təsis olunmasının müxtəlif sahələr üzrə ikitərəfli əməkdaşlığa böyük töhfə verdiyini xüsusi vurğulayıb. Səfir Vyetnamın Azərbaycanda Səfirliyinin açılmasının ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyinə və bu məsələnin tezliklə həllini tapacağına ümid etdiyini diqqətə çatıdırıb. Səfir A. İmanov həmçinin Vyetnama səfər etmək niyyətində olan vətəndaşlarımıza münasibətdə viza rejiminin ləğvi məsələsinə baxılmasını xahiş edib.
Görüşdə Çan Dai Quang səmimi salamları və xoş arzularını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş edib və ölkəmizin dövlət başçısını münasib olan zamanda Vyetnama səfərə dəvət edib.

H. E. Mr. Anar Imanov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Socialist Republic of Vietnam met with H. E. Mr. Tran Dai Quang, President of the Socialist Republic of Vietnam.
On September 21, 2016 H. E. Mr. Tran Dai Quang, newly elected President of the Socialist Republic of Vietnam received H. E. Mr. Anar Imanov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Socialist Republic of Vietnam met with H. E. Mr. Tran Dai Quang, President of the Socialist Republic of Vietnam. In the meeting there was exchange of ideas on the cooperation between Azerbaijan and Vietnam in political, economic, trade, humanitarian, energy, education and tourism spheres.
In the meeting Mr. Tran Dai Quang emphasized that the cooperation between Azerbaijan and Vietnam is in the high level and in this regard state visit of H. E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to Vietnam on May 18-19, 2014 and official visit of H. E. Truong Tan Sang, ex-President of the Socialist Republic of Vietnam to Azerbaijan on May 13-15, 2015 played a significant role. Mr. President said that historical friendship and cooperation between the two countries will be continued and further strengthened. Mr. Tran Dai Quang stressed that year by year trade turnover is growing between the two countries and besides the other spheres rapidly development of economic-trade cooperation is very essential. Mr. President emphasized that in order to develop cooperation in all spheres and strengthening mutual understanding the continuation of high level visits is very important and this will contribute to creating the basis for further development of relations and broadening mutually beneficial cooperation in all spheres.
Ambassador Anar Imanov, congratulated Mr. Tran Dai Quang on his election as the President of the Socialist Republic of Vietnam and wished him success in his work for the welfare of Vietnamese people. Ambassador emphasized that bilateral relations have historical roots and this has been founded by the visit of first president of Vietnam Ho Chi Minh to Azerbaijan on 1959 and visit of the founder of modern Azerbaijan state Heydar Aliyev to Vietnam on 1983 as First Deputy Chairman of the Council of Ministers of the USSR. Ambassador Anar Imanov especially stressed that bilateral relations has been developing rapidly nowadays and besides the high level visits the establishment of Friendship Groups at the Parliaments of the both countries, Azerbaijan – Vietnam Intergovernmental Commission on economic, trade, scientific and technical cooperation, Vietnam-Azerbaijan Friendship Organisation, Center for Azerbaijani History and Culture Studies contributed to the development of different fields of bilateral cooperation. Ambassador said that opening of the Embassy of Vietnam in Azerbaijan would be strong impetus to the development of the cooperation between the two countries. In the meeting Ambassador requested to consider applying visa free regime for the citizens of Azerbaijan visiting Vietnam.
Mr. Tran Dai Quang asked Ambassador to convey his sincere greetings and good wishes to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and invited him to pay a visit to Vietnam at a convenient time.