Azərbaycan Respublikasında uçuşların və hava nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarının təşkili üzrə müvəqqəti Qaydalarda dəyişikliklər edildi
Nazirlər Kabinetinin 223 li Qərarına dair İzah
https://nk.gov.az/az/document/5475/
dəyişikliklərə əsasən:
Azərbaycan Respublikasına uçuşlar icra edən bütün aviadaşıyıcılar aşağıdakı şərtlərlə sərnişinləri reysə qəbul edirlər:
əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə münasibətdə:
1) yaxın qohumu Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı (valideynlərindən biri, bacısı, qardaşı, əri, arvadı və ya övladı, babası, nənəsi və nəvəsi) olan sərnişinləri, o cümlədən belə sərnişinlərin ailə üzvləri (əri, arvadı, valideynləri, uşaqları) – qohumluq dərəcəsini təsdiq edən sənəd və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd əsasında.
Eyni zamanda 1 yaşınadək uşaqlarda uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd tələbi ləğv olunur.
2) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları, həmçinin diplomatik pasport sahibləri, Azərbaycan Respublikasında xarici ölkələrin diplomatik nümayəndəliklərinin və konsulluqlarının rəhbərləri, əməkdaşları və onların ailə üzvləri, Azərbaycan Respublikasında iş icazəsi olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər, Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti və ya daimi yaşamaq icazəsi olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər və onların ailə üzvləri (arvadı (əri), himayəsində olan valideynləri və 18 yaşına çatmamış uşaqları, habelə 18 yaşına çatmış sağlamlıq imkanları məhdud uşaqları), habelə ölkəyə girişinə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən xüsusi icazə verilmiş sərnişinlər – müvafiq təsdiqedici sənədlər və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd əsasında
3) Sərhəd nəzarətindən keçərkən tələblərə cavab verməyən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları iki həftə müddətinə aviadaşıyıcının hesabına karantinə alınacaq.
4) Müəyyən olunmuş tələbləri pozaraq həyata keçirdiyi hər bir reysdə nəzərdə tutulmuş sərnişinlərin sayı 3 (üç) və daha çox olan və ya ardıcıl olaraq həyata keçirdiyi 3 (üç) reysin hər birində bu cür sərnişinlər olan aviadaşıyıcılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasına uçuşların həyata keçirilməsinin müvəqqəti dayandırılması Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi tərəfindən təmin ediləcək.

Amendments were made to the Temporary Rules on the organization of flights and air transportation of passengers in the Republic of Azerbaijan
Explanation of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 223
https://nk.gov.az/az/document/5475/
According to the amendment:
All airlines operating flights to the Republic of Azerbaijan accept passengers on the following conditions:
in respect of foreigners and stateless persons:
1) passengers whose close relatives are citizens of the Republic of Azerbaijan (husband, wife, children, parents, siblings, grandparents and grandchildren), including family members of such passengers (husband, wife, parents, children) – are required to confirm the degree of kinship on the basis of a document and the negative result of the PCR test for COVID-19 issued within 72 hours before the flight.
All together, the requirement for a document confirming the negative result of the PCR test for COVID-19, issued within 72 hours before the flight for children under 1 year of age, is abolished.
2) Citizens of the Republic of Azerbaijan; diplomatic passport holders, heads of diplomatic missions and consulates of foreign countries in the Republic of Azerbaijan, employees and their families; foreigners and stateless persons with work permits in the Republic of Azerbaijan; foreigners and stateless persons with temporary or permanent residence permits in the Republic of Azerbaijan and their family members (wife, husband, parents, children under 18, as well as children with disabilities over 18); passengers who are granted special entry to the country by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Azerbaijan Republic – are required to provide relevant supporting documents and a document confirming the negative result of the PCR test for COVID-19, issued within 72 hours before the flight
3) Citizens of the Republic of Azerbaijan who do not meet the requirements while crossing the border will be quarantined for two weeks at the expense of the carrier.
4) In violation of the established entry requirements to the Republic of Azerbaijan with 3 (three) or more passengers on each flight or such passengers on each of the 3 (three) flights in a row, will result in temporary suspension of flights to the Republic for the carrier, imposed by the State Civil Aviation Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies