İlham Əliyevin Vyetnam Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib
Mayın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Vyetnam Sosialist Respublikası Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lam ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanla Vyetnam arasında diplomatik münasibətlərin 30 il ərzində mövcud olmasına baxmayaraq, ölkələrimizin dostluq təmaslarının hələ keçən əsrin 50-ci illərinin sonlarına təsadüf etdiyi vurğulanıb, həmin dövrdən etibarən Vyetnam Demokratik Respublikasının Prezidenti Ho Şi Minin Azərbaycana, Ulu Öndər Heydər Əliyevin isə SSRİ rəhbərliyində olduğu zaman Vyetnama səfərləri məmnunluqla xatırlanıb.
Dövlətimizin başçısı özünün Vyetnama səfərinə toxunub, Baş katib To Lamın ölkəmizə səfəri zamanı strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyanatın qəbul olunmasını əlaqələrimizin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının tezliklə keçirilməsinin və qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrası istiqamətində əməli fəaliyyətin vacibliyi vurğulanıb.
Enerji və birgə investisiya layihələri müzakirə olunub, mədəni, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın böyük perspektivinin olduğu qeyd edilib. Həmçinin müxtəlif sahələrdə təhlükəsizlik, müdafiə və kibercinayətkarlığa qarşı mübarizə sahələrində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub, bütün sahələrdə təmasların artırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin BMT, AQEM, Qoşulmama Hərəkatı və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq qeyd edilib.
Vyetnam tərəfinin öz ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsində maraqlı olduğu vurğulanıb və bu baxımdan Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin yaxşı imkanlar yaratdığı qeyd edilib.
Görüşdə Vyetnamın öz tarixində işğaldan əziyyət çəkdiyi, azadlıq müharibəsi nəticəsində ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunduğu xatırlanıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın da 30 ilə yaxın dövr ərzində Ermənistanın işğalından əziyyət çəkdiyi, Vətən müharibəsi nəticəsində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etdiyi vurğulanıb.
Baş katib To Lam Vyetnamın azadlığı uğrunda mübarizəsində və bu ölkənin birləşməsi prosesindən sonra quruculuq və bərpa işlərində Azərbaycanın göstərdiyi dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Söhbət zamanı vyetnamlı tələbələrin Azərbaycanda təhsil aldığı xatırlanıb, bu gün də həmin şəxslərin Vyetnamın inkişafında mühüm rol oynadıqları bildirilib, Vyetnamda Azərbaycanda təhsil almış tələbələrin Assosiasiyasının fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.
Görüşdə Yeni Azərbaycan Partiyası və Vyetnam Kommunist Partiyası arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Baş katib To Lam Prezident İlham Əliyevi Vyetnama səfərə dəvət edib. Dövlətimizin başçısı dəvəti məmnunluqla qəbul edib.

Ilham Aliyev held expanded meeting with General Secretary of Central Committee of Communist Party of Vietnam
On May 7, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, held an expanded meeting with To Lam, General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Socialist Republic of Vietnam.
During the meeting, the sides noted that while diplomatic relations between Azerbaijan and Vietnam have existed for 30 years, friendly ties between the two nations date back to the late 1950s. They fondly recalled the visit of President Ho Chi Minh of the Democratic Republic of Vietnam to Azerbaijan and the visit of National Leader Heydar Aliyev to Vietnam during his tenure in the leadership of the USSR.
President Ilham Aliyev touched upon his own visit to Vietnam and underlined that the adoption of the Joint Declaration on the establishment of a strategic partnership during General Secretary To Lam’s visit to Azerbaijan served to elevate bilateral relations to a qualitatively new level.
The conversation underscored the importance of promptly convening a meeting of the Intergovernmental Commission and taking concrete steps to implement agreed-upon tasks.
The leaders discussed energy and joint investment projects, noting the significant potential for cooperation in the cultural and humanitarian fields. They also exchanged views on collaboration in areas such as security, defense, and combating cybercrime, emphasizing the need to deepen ties across all sectors.
The meeting also touched upon cooperation within the framework of the UN, CICA, the Non-Aligned Movement, and other international organizations.
The Vietnamese side expressed interest in diversifying its export routes, noting the potential offered by the North-South and East-West transport corridors.
Both sides recalled that Vietnam had endured occupation in its history, achieving territorial integrity and sovereignty through a war of liberation. Similarly, Azerbaijan had suffered from Armenian occupation for nearly 30 years, regaining its territorial integrity and sovereignty through the Patriotic War.
Secretary General To Lam expressed Vietnam's deep appreciation for Azerbaijan's support both during its struggle for independence and in the subsequent nation-building and reconstruction efforts.
During the conversation, they recalled that Vietnamese students once studied in Azerbaijan and noted that many of them now play an important role in Vietnam's development. To Lam also emphasized that an Azerbaijan-educated Vietnamese Alumni Association is currently active in Vietnam.
Cooperation between the New Azerbaijan Party and the Communist Party of Vietnam was also discussed at the meeting.
Secretary General To Lam extended an invitation to President Ilham Aliyev to visit Vietnam, which the President gratefully accepted.